Sida 1 av 2

Clocky

Postat: 11 april 2005, 23:16:07
av teodorl
En sån här skulle vara trevlig att ha, morgontrött som man är.
http://www.clocky.net

Dock var den väldigt ful - dessutom bara en prototyp.

Vad tror ni om möjligheterna att bygga en sådan själv? En klocka med en alarm- och snoozefunktin kopplat till två servos och så bygger man in allt i något mjukt material så att den inte tar skada när den dunsar ner från nattygsbordet. Kan man slakta en gammal väckarklocka eller är det lättare att bygga allt helt själv? Den behöver ju inte innehålla massa funktioner - tid, alarm och snooze räcker bra.
Såg också att Clocky aldrig smiter iväg till samma ställe - nån processor som håller koll på var den varit tidigare. Känns också som en funktion som man kan vara utan.


Mvh
/Teo

Postat: 11 april 2005, 23:42:11
av mullemeck
haha den var fräck, har själv stora problem att komma upp på mornarna ibland detta kanske är lösningen..

Postat: 11 april 2005, 23:45:28
av babbage
Jag är morgontrött så jag har en idé om en alternativ metod.

En väckarklocka med några (t.ex 2 st) snooze knappar vid varsin lysdiod. Lysdioderna tänds i en slumpartad sekvens och man snoozar genom att trycka på den knapp där dioden lyser. Första gången är sekvensen bara 1 tryckning så då behöver man inte vara "vaken" för att snooza. Andra ggn krävs det två rätta tryckningar, även det går att fixa halvsovande. Med längre sekvener måste man dock vara vaken för att kunna snooza.

Postat: 12 april 2005, 00:09:35
av Schnegelwerfer
Babbage, det där var ju genialiskt!
Jag kan snooza i en timme i genom att i sömnen på något sätt trycka ner den väldigt stora snooze-knappen. Det skulle helt enkelt göras svårare så att det krävs en vaken hjärna för att aktivera snoozefunktionen!

Postat: 12 april 2005, 01:31:31
av Xerxes
Äh, amatörer =D
Själv kan man utan problem fortsätta sova med väckarklockan på högsta volym precis bredvid örat.

Postat: 12 april 2005, 02:37:07
av zeus
Det värsta är ju ändå när någon annan i familjen glömt sin klocka. Så hör man den pipa på andra vånningen. Gah!

Och den där saken skulle itne funka i mitt rum, skulle komma max en dm innan den körde fast.

Postat: 12 april 2005, 03:21:41
av evert2
Nej....en bygglampa på 500W skulle minska mysfaktorn en aning

Postat: 12 april 2005, 05:04:52
av Icecap
Bara ett tips jag såg i ett postorderkatalog:
En 12V nätdel, en dygnstimer och en bilalaramsiren.
De sålde ett sådan packet till "svårväckta".....personligen vaknar jag av första "biiip" men sedan har jag gått upp på samma tid i många år, det hänger med även i helgerna :-(

Postat: 12 april 2005, 08:03:44
av Magnus Pihl
Jag har alltid sovit länge, vaknat mosig och trott att jag sover för lite. Istället har jag börjat gå upp en timme tidigare och jag är numera mycket piggare på morgonen, även fast jag alltså sover mindre.

Himla skoj grej annars!

Postat: 12 april 2005, 15:02:41
av G4jm0r
JAg vaknade en dag med mobilen i handen och insåg att jag försovigt mig en timme :D då hade jag trycket på "snooze" knappen 12 ggr :D

Postat: 12 april 2005, 15:21:42
av Fagge
"evert2" Precis den metoden har jag också funderat på med bygglampan!.
En annan grej som jag har funderat på å göra är en klocka med en alfanumerisk display som slumpvis genererar matte tal & för att stänga av larmet så måste man lösa talet!.

Postat: 12 april 2005, 16:44:41
av ToB
G4jm0r skrev:JAg vaknade en dag med mobilen i handen och insåg att jag försovigt mig en timme :D då hade jag trycket på "snooze" knappen 12 ggr :D
Vet inte om det är lika på alla telefoner, men de jag har erfarenhet av har varit så idiotiskt konstruerade att det finns en knapp för snooze-funktionen och alla andra knappar stänger av larmet. Hur motiverar man det?

Postat: 12 april 2005, 16:47:26
av zeus
På min SE T610 så är alla knappar snooze förutom en.

Postat: 12 april 2005, 17:15:10
av teodorl
Icecap skrev:Bara ett tips jag såg i ett postorderkatalog:
En 12V nätdel, en dygnstimer och en bilalaramsiren.
De sålde ett sådan packet till "svårväckta".....personligen vaknar jag av första "biiip" men sedan har jag gått upp på samma tid i många år, det hänger med även i helgerna :-(
Personligen har jag inga problem med att höra alarmet - jag är bara för slö för att orka gå upp. Gillar idéerna med att man måste utföra något för att kunna stänga av alarmet. Något som alltid är annorlunda så att det är omöjligt att lära sig utantill. Hade någon idé förut också om att man skulle koppla alarmet till rullgardinen. Slipper man dra upp den på morgonen också.. :lol:

Postat: 12 april 2005, 17:37:42
av ToB
zeus skrev:På min SE T610 så är alla knappar snooze förutom en.
Jag har haft Nokia 6150, 3210 och 3230. Som jag kan komma ihåg.