Sida 1 av 1

Trycksensor 0-3 bar för undervattensbruk

Postat: 24 oktober 2010, 14:26:47
av Rexxc
Skulle behöva lite hjälp med att hitta en analog eller digital trycksensor som går att använda i vatten ner till ungefär 30m djup.

Håller på att bygga en UROV och vill använda den till att veta vilket djup min robot befinner sig på.

Den skall kopplas till en Arduino Mega 2560 och helst ska den inte klara mer än 3bar så man får så bra upplösning som möjligt för mitt ändamål.

Har letat runt som en galning men eftersom jag inte är så haj på detta med sensorer så vet jag inte vilken väg som är bäst att gå, så därför tänkte jag att det säkert finns folk här som kan hjälpa mig.

Re: Trycksensor 0-3bar för undervattensbruk

Postat: 25 oktober 2010, 13:24:19
av dmiller
0-3 bar = 0-300 kPa

Elfa her ett ganska bra urval av sensorer (tryck)

Kolla in:https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19623

Vet dock inte om klarar vatten.
Borde gå att ordna med en cylinder där vattnet komrimerar luften i den övre delen och som sedan påverkar givaren.

Re: Trycksensor 0-3bar för undervattensbruk

Postat: 25 oktober 2010, 13:28:16
av Glenn
Brukar inte folk använda oljetrycksgivare för bil till det ?

..Sådana avsedda för mätare alltså, inte dom vanliga som bara tänder lampan.

Re: Trycksensor 0-3 bar för undervattensbruk

Postat: 26 oktober 2010, 09:08:23
av Rexxc
dmiller: Jo jag har kikat runt bland deras sensorer men precis som du säger så vet jag inte om de är vattentåliga. En lösning kanske kunde vara nån form av blåsa som komprimerades och på så sätt satte tryck på givaren med luft. Men lutar åt att jag tar en oljetrycksgivare, som Glenn påpekar kör de flesta hemmabyggda ROV's med just en sådan.

Re: Trycksensor 0-3 bar för undervattensbruk

Postat: 26 oktober 2010, 10:33:36
av dmiller
Helt klart det minst jobbiga!

De är troligt vis billiga också. Bara att montera från insidan...

Vad har du mer för planer för farkosten?

Re: Trycksensor 0-3 bar för undervattensbruk

Postat: 26 oktober 2010, 10:57:03
av Rexxc
Har en tråd i projektkategorin här på forumet där bygget beskrivs mer omfattande ;)