Sida 1 av 1

CNC Cupcake

Postat: 1 augusti 2010, 21:53:21
av hummel
Hej!

Införskaffade en Makerbot 3D-skrivare i förra veckan. Måste säga att jag är imponerad av kvalitén för en byggsats som är så pass simpelt uppbyggd. Någon annan på forumet med likadan maskin?
Jag har "tryckt ut" några tester och det funkar helt ok, nu är det dags för lite "tuning", någon med erfarenhet av skeinforge?


Mats

Re: CNC Cupcake

Postat: 1 augusti 2010, 21:55:33
av PeterH
Var köpte du och vad fick du ge? Var det en komplett byggsats eller fick du fixa något själv (förutom att bygga ihop den :D )

Re: CNC Cupcake

Postat: 1 augusti 2010, 22:33:04
av hummel
Köpte Deluxe-kitet från http://store.makerbot.com/cupcake-cnc.html
Lade till lite ABS-plast och även frostruder-delen. Inser att jag även borde köpt en uppvärmd byggplatta, det blir nog en sådan som komplettering inom kort.
$950 för Deluxe-kitet, sedan tillkommer förstås frakt, tull osv

Byggde ihop allt på 6 timmar eller så, förvånansvärt enkelt att få till det. Allt förutom snabblim och lödkolv följde med i kitet även ett SD-minne så man kan köra utan att ansluta datorn vid utskrifter. Lustigt att allt är i millimeter på en USA-pryl, nästan 200 M3 skruvar ingår :-)
Kommer nog byta Z-rörelsen gängade M8-stänger mot något rakare trapetsgängade stänger och muttrar med högre precision (någon som vet bra ställe att köpa det på?)

Re: CNC Cupcake

Postat: 1 augusti 2010, 22:45:40
av ElectricMan
Dom "over there" kanske har insett att resten av världen använder det metriska systemet.
Hoppas jag i alla fall... :humm:

Re: CNC Cupcake

Postat: 2 augusti 2010, 00:26:46
av jojje
...någon som vet bra ställe att köpa det på?
Wiberger har nog det du söker.
Dom har iaf ba priser.

Har du kört ut nån ängel eller nåt annat roligt?
Hur blir kvaliteten på ytan?
Kan man ha tommrum innuti?

Re: CNC Cupcake

Postat: 2 augusti 2010, 06:22:14
av hummel
Visselpipa med en kula i funkar. Så tomrum funkar, Att beskriva ytan är inte så lätt, ge mig en modell så ska jag skriva ut den till dig.

Re: CNC Cupcake

Postat: 2 augusti 2010, 10:34:10
av chille
Coolt, jag var själv inne på att köpa antingen en Makerbot eller en RepRap. Jag får väl skynda på med caddandet och slänga över några filer till dig så du kan printa så man får se hur kvalitén blir. 8)

Re: CNC Cupcake

Postat: 2 augusti 2010, 12:50:13
av mippen
Ett par bilder, gärna både överblick och närbild på "skikten" hade varit riktigt intressant att få se.

Re: CNC Cupcake

Postat: 2 augusti 2010, 15:01:24
av ElectricMan
Vad är det för plast man använder för att göra modellerna?
Går det att få tag på här i landet?

Re: CNC Cupcake

Postat: 2 augusti 2010, 17:27:26
av hummel
Jag kan ordna några bilder på "kvalitén". Det är 3 mm ABS-stång, borde gå att hitta enkelt här hemma.

Re: CNC Cupcake

Postat: 12 september 2010, 09:41:26
av X-IL
Men var är bilderna??? :)

Re: CNC Cupcake

Postat: 12 september 2010, 14:27:17
av netrunner
Fett najs! Kan man lägga ut ett jobb till dig?

Jag skulle behöva ca 10st adaptrar, en "strut" som gör om ett 6mm hål till ett 12mm hål. Räcker precisionen för det?