Sida 1 av 2

Hur sakta kan man köra en motor med pwm

Postat: 1 mars 2005, 19:56:08
av älan
Hur sakta kan man köra en motor med pwm kan man köra den saktare än 50%

Postat: 1 mars 2005, 19:58:24
av $tiff
Det beror helt på omständigheterna.

Postat: 1 mars 2005, 20:03:41
av evert2

Postat: 1 mars 2005, 20:03:46
av Icecap
Javisst kan man köra den mindre än 50% men hur långt ner beror på motorns interna friktionsmotstånd osv.

Postat: 1 mars 2005, 20:57:12
av danei
Har man en bra återkopplning kan man köra väldigt långsamt.

Postat: 1 mars 2005, 22:22:58
av Andy
Man kan köra ända ner till stopp om man har en pulsvidd som tillåter detta. Givetvis blir motorn ganska svag när den nästan står stilla men det går att köra från noll till fullt varv med rätt grejor. Det kan behövas en anpassning av PWM frekvensen så att den passar till motorns impedans. Detta är normalt inte kritiskt men det hjälper på verkningsgraden i synnerhet på lågt varvtal. Det är ganska lätt att bygga en PWM för mindre DC motorer som ger 0,5 till 99,5% puls med en 555:a och en handfull andra komponenter.

Postat: 2 mars 2005, 09:40:50
av Illuwatar
Hur är det med frekvensstyrning och AC-motorer av asynkrontyp? Går inte dessa att köra från stillastående upp till fullt varvtal med bibehållet vridmoment? Jag har för mig att det är sådant som sitter i elbilar.

Postat: 2 mars 2005, 09:54:55
av Fagge
Frekvensstyrning av AC-motorer har jag ingen erfarenhet av alls, men el bilarnas motorer är säkerligen nedväxlade, för jag kan inte tänka mig att man skulle kunna krypköra kanske 1ton vikt i 1km/h i 30graders uppförslutning med motorns axel direktkopplad till hjulen !?.

Postat: 2 mars 2005, 15:56:43
av danei
Jag vet att det är den tekniken som används i el truckar. Men jag har inte någon momentkurva. Men jag tror inte att du får lika bra bottenvrid som du kan få av en dc motor.

Postat: 2 mars 2005, 19:20:24
av Quaker
Du kan styra ner en vanlig frekvensdrift (PWM) till 0 Hz, du tappar dock
moment. Vilket innebär att den kommer att stanna (stalla) på X hz
beroende på hur mycket moment din applikation kräver.
Detta bör man dock inte göra, åtminstone inte på en vanlig asynkronmotor
pga av att du har mekanisk kylning (fläkten bak på rotoraxeln).
Man kan iofs ha separat kylning.
Jag ställer som standard in VFD:s med minimum frekvens satt till 20%,
vilket innebär 10Hz för standard motorer utan separat kylning.
Behöver man gå lägre i hastighet brukar jag ifrågasätta konstruktörens val
av växellåda o dyl.

Bättre är att använda sig av DTC (Direct torque control) -drifter. Där kan
man ha max moment vid 0 Hz.
DC drifter är idag inte ekonomiskt försvarbart för mindre applikationer, iom
att du inte kan plocka en standard AC motor från hyllan.
Inom industrin idag måste man upp på riktigt stora effekter för att man
ens ska börja fundera på DC-drifter

/Hoppas det hjälpte

Postat: 4 mars 2005, 13:30:00
av Andy
Den här tråden började som en fråga om PWM och det har inte så mycket med AC motorer att göra!

Men när vi ändå är där, så är det helt rätt att man har nedväxling i truckar och bilar med AC motorer och inverter drift (frekvensstyrning). Fördelen med AC motorerna är bl a att man slipper de delar som avger den största delen av värmen i en hårt belastad motor på låga varv d v s kolborstar och kommutator (kollektor) som finns i DC motorer.

Postat: 5 mars 2005, 16:40:08
av danei
deesutom slipper man att instalera betala och underhålla dessa delar. Baksidan är att motorstyrningen blir lite mer avancerad. Men nu är det så pass billigt att det possitiva med AC överväger.

Postat: 6 mars 2005, 17:14:25
av evert2
Mmm...behöver väl ingen återkoppling heller...vilket minskar "arbetet" för microcontrollers....å så

Postat: 6 mars 2005, 17:21:08
av danei
jo. det är ganska avancerad styrning av dom. Mer att räkna på än DC.

Postat: 6 mars 2005, 17:36:31
av Andy
En styrning är i princip en inverter (3-fas) med ställbar frekvens.