Sida 1 av 1

Förförstärkare

Postat: 3 augusti 2009, 18:59:25
av arvidb
Jag håller på att bygga en förförstärkare med inbyggda delningsfilter som en del av ett tri-amp-hemmastereoprojekt. Audiodelarna kommer från Elliott Sound Products; lådan blir ett hemmabygge.

Lådan är halvklar, bilder kommer så småningom. Trafo, strömbrytare, kontaktdon m.m. är inköpta. Just nu skissar jag på ett kort som ska ge tillslagsfördröjning och "power good"-detektering och alltså muta utgångarna vid till- och frånslag. Detta med hjälp av en liten ATtiny2313. Länk till schemat (Ursäkta den stora bilden, men schemat blir oläsligt annars... mer om det här.)

AC1, ACGND och AC2 går till regulatorn för audiodelen. Tanken är att analoga komparatorn i µC:n jämför PWR_REF (som bör ligga på knappt 2,5 V) med PWR_GOOD (som bör svänga mellan ca -0,2 V och 4,5 V och genererar interrupt varje gång PWR_GOOD går över PWR_REF, d.v.s. i 50 Hz. Efter ett antal saknade interrupt antar jag att strömförsörjningen har försvunnit och slår av utgångsreläerna.

Lägger upp schemat här för en sanity check. :)