Sida 1 av 1

Kopiera EAGLE-projekt mellan Windows och Linux (Ubuntu)

Postat: 2 augusti 2009, 19:13:13
av Fransson
Hej.

Jag har äntligen kommit till skott och installerat Linux (Ubuntu) på en dator.
Det första paketet jag istallera var naturligtvis Eagle. :D
Efter att ha skapat ett testprojekt och sett att allt fungerar, så kopierade jag alla projekt från min bärbara dator som kör windows 2000.

När jag öppnar Eagle finns alla projekt där. Men jag försöker öppna ett projekt får jag detta meddelande:
Bild

Jag har kollat, filen finns där.
Har även öppnat filen i en textredigerare och jämfört med filen i det testprojekt jag skapade, och skillnaden är uppenbar.

Klipp ur filen som skapades i Linux:

Kod: Markera allt

[Eagle]
Version="04 16 20"
Platform="Linux"
Serial="62191E841E-LSR-WLM-1EL"
Globals="Globals"
Desktop="Desktop"

[Globals]
AutoSaveProject=1
UsedLibrary="/usr/lib/eagle/lbr/19inch.lbr"
UsedLibrary="/usr/lib/eagle/lbr/40xx.lbr"
UsedLibrary="/usr/lib/eagle...   osv.
Klipp ur filen son skapats i Windows:

Kod: Markera allt

[Eagle]
Version="04 16 10"
Platform="Windows"
Serial="62191E841E-LSR-WLM-1EL"
Globals="Globals"
Desktop="Desktop"

[Globals]
AutoSaveProject=1
UsedLibrary="C:/Program/EAGLE-4.16r1/lbr/19inch.lbr"
UsedLibrary="C:/Program/EAGLE-4.16r1/lbr/40xx.lbr"
UsedLibrary="C:/Program/EAGLE-4.16r1...   osv.
Frågan är hur ska jag bära mig åt för att kunna flytta projekten fram och tillbaka mellan datorerna?
Linuxdatorn är en stationär dator som det är bekvämt att jobba vid när jag är hemma.
Windows 2000 datorn är en bärbar dator som jag kan ta med mig när jag visar uppprojekten för, och diskuterar projekten med vänner.

Höll på att glömma att säga att jag använder gratis-versionen av Eagle i båda fallen.

Re: Kopiera EAGLE-projekt mellan Windows och Linux (Ubuntu)

Postat: 2 augusti 2009, 19:36:16
av esn
Kan det inte bara vara de svenska tecknen i filnamnet som är problemet i Linux? Värt ett försök.

Re: Kopiera EAGLE-projekt mellan Windows och Linux (Ubuntu)

Postat: 2 augusti 2009, 20:02:22
av Henrik
Linux-versionen gör skillnad mellan versaler och gemener, det gör inte m$-versionen. Kanske är det det.

Re: Kopiera EAGLE-projekt mellan Windows och Linux (Ubuntu)

Postat: 2 augusti 2009, 20:26:37
av Fransson
Tack!

Uppenbart var det någåt galet med katalognamnet (och troligt vis med flera katalog- och filnamn).
Jag döpte om katalogen till "rostforvrangare" och då fungerade det.

Jag ska göra några experiment till för att avgöra exakt vad i namnet som var problemet.

Än en gång; Stort tack!

Re: Kopiera EAGLE-projekt mellan Windows och Linux (Ubuntu)

Postat: 2 augusti 2009, 21:41:07
av Fransson
Hej.

Jag fortsätter i samma tråd efter som det ena problemet gav upphov till det andra.

Det är de svenska tecknen som stökar till det.

Med ca 30 projekt och en historik om 10 versioner av scheman och 10 versioner av mönsterkort har jag upp emot 600 filer och kataloger att döpa om.

Någon som har ett script jag kan köra för att byta alla å och ä till a och ö till o?

OBS. Då detta är mina förta steg i Linux, får det inte var för krångligt och helst "idiot säkert". Dock om det skulle behövas kann jag fortfarande kopiera filerna från bärbara igen. Jag vill dock inte att datorn hänger sig för att alla systemfiler är omdöpta.

Re: Kopiera EAGLE-projekt mellan Windows och Linux (Ubuntu)

Postat: 2 augusti 2009, 22:15:49
av arune
Fransson skrev: Jag har äntligen kommit till skott och installerat Linux (Ubuntu) på en dator.
Grattis, orkar du bara med tiden det tar att lära sig ett nytt operativsystem kommer du snart att se fördelarna med ett modernt OS som hjälper en utvecklare.
Fransson skrev: När jag öppnar Eagle finns alla projekt där. Men jag försöker öppna ett projekt får jag detta meddelande:
Jag ber om ursäkt för mitt sidospår här, men jag har en fråga om projekt i eagle. Varför använder man det? (jag har tyvärr inget script att dra fram ur rockärmen åt dig just nu tyvärr).
Jag har använt eagle i många år men har aldrig använt projekten. Jag skapar en katalog för varje projekt och lägger en schema-fil och en board-fil där, har en global katalog för egna libraries.

Re: Kopiera EAGLE-projekt mellan Windows och Linux (Ubuntu)

Postat: 2 augusti 2009, 22:50:02
av Fransson
Hej arune.

Begreppet "Projekt" är Eagle:s egna terminologi. Funktionen är att samla alla filer i samma mapp ungefär som du beskrev. Skillnaden är att man använder Eagle:s egna verktyg för att skapa projektmappar och schemafiler i dem. Eagle ser sedan till att samla alla övriga filer som skapas i samma mapp. Du kan även koppla en beskrivning till mappen. Sedan kan man välja att "öppna" eller "stänga" ett projekt, då kommer Eagle automatiskt att öppna och stänga alla projektfiler du renast hade öppna.
Så egentligen är det bara ett bekvämt att låta Eagle hantera alla filer och låta mig koncentrera mig på det jag vill göra.