Sida 1 av 1
Analog signal - > digital
Postat: 10 januari 2005, 19:51:28
av PatrikB
Vill kunna mäta frekvensen på den här signalen med en PIC. Tanken är att göra om signalen till något som kan tas in på en digital ingång och sen använda capture.

Skissen kanske inte är den bästa, men den ger en bra bild över hur signalen serut.
En tanke är att klippa bort den negativa delen med en diod och sen begränsa den med en zener. Det problemet som dyker upp då är väl att man kommer känna av både den större pulsen och den mindre pulsen under en period. Sen kan väl rimligtvis rippel bli ett problem då den stora pulsen är ett par 100V.
Postat: 10 januari 2005, 20:47:15
av Schnegelwerfer
Ser pulsen alltid ut enligt skissen? I så fall kan man ju låta PICen strunta i en av pulserna när man beräknar frekvensen.
Hur långa är de stora spänningsspikarna, och får utseendet på signalen modifieras av din krets? Om signalen får modifieras och pulserna är korta kan man ju klippa av dom m.h.a. en transzorb för att komma ner i rimliga spänningsnivåer. Sedan kan man exemplevis detektera pulsen m.h.a. en spänningsdelare och komparator för att få logiknivå.
Postat: 10 januari 2005, 21:01:44
av PatrikB
Jo, den ska alltid se ut så. Är bara frekvensen som kommer ligga runt 30 - 500Hz.
Signalen är från en spole som jag lindat runt ledningen från tändspolen på bilen, så gör vad du vill med den =).
Tanken var att mäta tiden mellan de två stora pulserna, funderar på om man kan göra något som klipper bort allt under 200V och bara få de riktigt höga pulserna kvar och sen göra som du säger. Annars får väl man börja räkna antalet pulser per sekund och sen få ut frekvensen på det viset.
En sak jag aldrig kollade riktigt är hur mycket rippel det finns, skala på oscilloskopet var inställd på 50V/div så det kan finnas en del skräp där nere som aldrig syntes.
Postat: 10 januari 2005, 21:12:40
av Schnegelwerfer
Rent teoretiskt skulle det ju gå att ta ner 200V-spikarna med en vanlig spänningsdelare till några volt, och sedan känna av denna spänning m.h.a. en komparator. Detta kommer nog att bli ganska störningskänsligt iom. att du måste välja väldigt högohmiga motstånd.
Bättre är nog att koppla en transzorb, ex. ELFA: 70-152-17 i serie med en spänningsdelare för att få en puls på valfri låg spänning enbart när det kommer en spik på över 180 volt ( i fallet med 70-152-17).
Denna låga puls kopplar du sedan till ingången på en komparator följt av en 555:a, för att få en lagom lång puls för avläsning i en mikroprocessor.
En 555:a kan ju kopplas som komparator, tar du en dubbel (556:a) så kan du få både komparator och pulsgenerator i samma kapsel.
Postat: 10 januari 2005, 21:53:44
av PatrikB
Ok, är med på vad du menar. Ska göra lite mer noggranna mätningar i morgon innan jag beställer prylar från elfa. Vågade inte mäta så mycket eftersom pulsen låg nära max tillåten inspänning, ska ta med mig en spänningsdelare imorgon så blir det bättre.
Funderar även på hur mycket utseendet på pulsen skiljer sig mellan olika modeller. Har en del vänner som blivit intresserade och det skuller vara smidigt om lösningen var genrell, har lånat hem ett oscilloskop för att kunna mäta på min bil. Problemet är att det ska lämnas tillbaka sen och då står man i blindo inför de andra modellerna.
Postat: 10 januari 2005, 22:15:10
av Magnus Pihl
Du kan du linda av den spole du gjort. Har du 10 varv och lämnar ett varv, så har du 20V istf. 200V. Annars, sätt ett motstånd i serie och en zenerdiod ner till jord. Om zenern är på 4v7 begränsas de positiva transienterna till 4v7 och de negativa till 0,7V.
Postat: 10 januari 2005, 22:22:16
av Schnegelwerfer
Hur långt är det mellan de två dubbelspikarna?
De hör ju till samma tändpuls, så om det alltid är mycket kortare tid mellan dubbelspikarna än tid till nästa tändpuls måste det gå att göra en generell lösning som bara reagerar på högspänningsspikar, och struntar i att det kommer en dubbelspik med kort tid emellan pulserna.
Detta borde återigen kunna fixas med en 555:a, i och med din maximala frekvens bara är på 400Hz.
Jag kan även tänka mig att kretsen kommer att jobba i en extremt störd miljö, så det kanske krävs en hel del filtrering, skärmning mm. för att allt inte ska balla ur.
Magnus Pihl har naturligtvis rätt i att det är bättre att linda av några varv på spolen för att få mer hanterbara spänningar att jobba med.
Postat: 12 januari 2005, 21:10:56
av PatrikB
Här kommer en bild, har tagit flera olika men denna blev bäst:
På den här suddiga bilden kan man se den kraftigt negativa pulsen:
Verkar som din idé med dioden kan fungera bra.
Skärpning på bildbehandling
Postat: 12 januari 2005, 21:32:50
av SvenPon
Detta är ju skandal.! Att få lägga upp sådana här stora "kassa" bilder.
Kan du inget om gif jpg och x y på bilder ?
Postat: 12 januari 2005, 21:37:27
av PatrikB
Kände mig hyffsat säker på att alla satt med ADSL nu för tiden och då tar det väl 4 sekunder att ladda bilderna..
Postat: 12 januari 2005, 21:53:00
av zeus
Ingen fara med de bilderna.
Postat: 12 januari 2005, 23:53:49
av Hedis
33KB och 42KB är vell ingen fara för stackare på modem heller.
(eller är bilderna utbytta?)
Postat: 13 januari 2005, 07:14:15
av Icecap
Vad jag kan se är den negativa pulsen långt den starkaste, jag hade därför gjort en spänningsdelare och tagit en comparator med positiv återkoppling (Schmitt-trigger) men du måste ha en tokig transformator om du har lindat kring primär-ledaren eller rättare: du skulle nog se till att ta bort ett antal lindingar.
Men varför inte ta direkt från tändspolan?
Det gjorde jag i sin tid till min rally-dator, satte ett RC-led (4K7 & 100nF) och sen spänningsdela till Schmitt-trigger ingången, fungerade kanonbra.
Tog ut på brytaren, RC-ledet var mest för att ta bort störninger på radion.
Postat: 13 januari 2005, 08:26:25
av PatrikB
Spolen är på tre varv. Anledningen till att jag försöker göra så här är att installationen ska vara ruskigt enkel.
Funderar lite på om man hade växlat anslutningspunkterna med varandra, hade inte signalen speglats då?
Postat: 1 februari 2005, 17:17:25
av PatrikB
Upptäckte idag att den proben som jag använt till oscilloskopet var defekt gällande jordningen. Nu när jag kopplar in proben till spolen så är det ingen utsignal alls, men tar jag bort jorden får jag samma fina kurva som förut.
Alltså mäter jag bara på ena benet på spolen lindad runt ledaren så får jag samma kurva som på bilderna ovan, men ansluter jag jorden till det andra så blir det inget alls.
Vad göra?