Sida 1 av 2
Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 00:20:37
av victor_passe
Hej, rubriken låter kanske lite konstig, jag anlägger INTE trädgård i mitt oscilloskop.
Problemet är att det är jordat. Liksom mitt labbagg.
Och jorden går till jorden på proben och - på labbagget.
Det gör att jag måste ha probens GND på - på agget.
Men ibland vill jag mäta med VCC som referens.
Då får jag mäta VCC på kanal1 och det jag ska mäta på kanal2 och köra en matte kanal.
Men kan jag koppla bord jorden i mitt oscilloskop eller är det dåligt/korkat?
Den är ju där av en anledning såklart men hela skopet är i plast om det nu hjälper något.
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 01:59:24
av Ivarsson
du får koppla in oscilloskopet till nätanslutningen via en isolationstrafo
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 08:24:37
av Mindmapper
Du sätter säkerheten ur spel när du använder isolation. De oscilloscope av plast som jag känner till, (vilket använder du?) har åtkomliga delar som är jordförbundna. Om du absolut måste isolera från gnd så gör det inte hela tiden utan bara vid absolut behov.
Förstår inte riktigt behovet att mäta i förhållande till VCC. Det är väldigt sällan jag haft ett sådant behov. Men det klart visst kan det förekomma tillfällen när det kan vara en fördel att mäta så. I de fallen har det alltid räckt för mig att använda två kanaler med den ena inverterad. Nackdelen är förstås att man inte får någon kanal över i ett tvåkanaligt scope.
Tänk på att isolerar du rutinmässigt, så kommer för eller senare den dagen då någon får sig en smäll.
Blev lite nyfiken på vad du mäter i förhållande till Vcc.

Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 09:33:19
av prototypen
Det finns mycket spännande att mäta relativt Vcc. Låter lite konstigt med ett labbagg med jordad minus, finns det inte något kortslutningsbleck att ta bort?
Protte
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 09:35:33
av PeterH
Det här är både intressant och viktigt! Känner någon till en bra guide (gärna illustrerad) som förklarar detta med just jorden när man mäter med oscilloscope? Gärna en guide med mätexempel som visar när det blir problem att ha jorden inkopplad respektive inte har den inkopplad. Det vore fint att ha som "utbildningsmaterial" till dom som precis börjat använda oscilloscope.
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 10:00:25
av danei
En jordfelsbrytare kan ju delvis hjälpa upp säkerheten lite.
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 11:21:24
av Mizzarrogh
Nja, visade sig inte helt enkelt att lösa saken, inte alls bara riskerna med strömförande chassidelar, jag ställde samma fråga i denna tråd tidigare:
http://elektronikforumet.com/forum/view ... solertrafo
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 11:43:18
av victor_passe
Tack för alla svar, jag gör nog så att jag byter ut labbagget emot ett batteri när jag ska mäta med VCC som referens.
Och jag gör det om man tex har en opencollector utgång.
Då kan man iof sätta ett pullup.
Men säg att du ska mäta en tristate utgång tex.
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 11:47:06
av cyr
Du menar att du har en OC-signal utan pullup och därför vill du använda oscilloskopets inresistans som pullup?
Låter rätt krångligt, och allt det uppnår är att ditt mätinstrument påverkar kretsen mer än annars vilket man brukar vilja undvika...
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 12:22:25
av v-g
Kör oscilloskopet på batteri istället
Har inte alla ett sånt här uttag på sina osc.? :

Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 13:59:37
av victor_passe
Nja, om jag mäter med 0V som ref och transistorn drar så visar skopet 0V, om transistorn inte drar så visar den 0V.
Svårt att se skillnad.
Om jag mäter med vcc som ref så visar den -5V när trissan drar och 0V när den inte drar.
Men i detta specifika fallet så är ju en pullup lättare.
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 19 juni 2009, 15:02:53
av Mindmapper
victor_passe skrev:Tack för alla svar, jag gör nog så att jag byter ut labbagget emot ett batteri när jag ska mäta med VCC som referens.
Och jag gör det om man tex har en opencollector utgång.
Då kan man iof sätta ett pullup.
Men säg att du ska mäta en tristate utgång tex.
Ingen av dessa mätningar tycker jag är anledning att mäta i förhållande till Vcc. Att använda oscilloscopet som pull-up, måste väl vara en av de konstigaste anledningarna att isolera oscilloskopet för. Kostar inte många ören med en pull-up i jämförelse med vad en isolationstrafo kostar. Att använda det som ska sitta där sparar ännu mera

och ger det absolut bästa mätresultatet.
Hur det ska vara bättre att mäta tristate utgångar i förhållande till Vcc kan jag inte lista ut finessen med.

Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 20 juni 2009, 10:49:11
av victor_passe
Ang trisate, hur ser du skillnaden mellan 0V och HighZ på trisate?
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 20 juni 2009, 14:35:53
av Mindmapper
På samma sätt som du ser skillnad på Vcc och highZ när du mäter med Vcc som referens.
Det är ett bekymmer vilket som att avgöra om kretsen är i tristate. Jag rekomenderar logikprob!
Re: Jord i oscilloskopet
Postat: 20 juni 2009, 16:46:57
av victor_passe
Man mäter med en prob med vcc som ref och ne prob med gnd som ref på samma tristate utgång.
Eller ett pullup och ett pulldown på utgången och bara en prob.