Sida 1 av 1

Kopplat en PNP fel...

Postat: 7 december 2008, 21:26:22
av Calder
Satt och kollade igenom min kopplingsplatta efter senaste experimentet (summer kopplad till LED-drivare), och såg att jag kopplat en transistor fel.

Basen från transistorn går till en LM3914 med en lysdiod imellan. Kollektorn hade jag kopplat till +5V och emittern till summern (via en NPN där basen styrs av en fyrkantsvåg på 1Hz).

Men ska inte en PNP ha in strömmen/spänningen på emittern?
Provade givetvis att skifta emitter och kollektor - och det funkar bra oavsett... :-D

Postat: 7 december 2008, 21:37:47
av Icecap
Faktisk fungerar bipoläre transistorer "normalt" när man kastar om på emitter och kollektor, dock med en allvarlig skillnad: strömförstärkningen kommer att vara avsevärd lägre.

Postat: 7 december 2008, 21:40:30
av MadModder
Jo ska man använda en PNP som av/på till något ska emittern kopplas till plus, basen via motstånd till styrspänningen, och kollektorn till förbrukaren som i sin tur kopplas till jord. Vid en spänning på basen som är mer än 0,7V lägre än den på emittern, öppnar transistorn. :)
Det går såklart att koppla hur man vill, t.ex som emitterföljare, men då är man beroende av potentialen på basen.