Sida 1 av 1
Cnc fräs kordinatbord?
Postat: 12 mars 2008, 13:16:19
av Anderst
Jag har funderat på att bygga en CNC fräs ett tag nu. Sitter ivrigt och läser om allas olika roliga projekt. Jag kollade i jula katalogen för ett par dagar sen och hittade ett kordinatbord. Min tanke var att sätta två stegmoterer på ett sånt sen bygga en fast ställning till Z-axeln. Jag var nere på Jula idag och kände på det. Det känns stabilt, men skruvarna har runt 5 grader glapp när man byter riktning. Tror ni som kan och vet nåt att det skulle bli en skaplig CNC med detta bord?
http://www.jula.se/e-Sales/esa/default. ... 0EQ=152014
Postat: 12 mars 2008, 13:25:24
av BMI
Det duger inte ens att ha till pelarborren !!!
Det går trögt och som du säger o glappigt i rattarna vid riktningsändring
har ett sådant som jag köpt där för flera år sedan ,ångrar mig fortfarande
Postat: 12 mars 2008, 14:20:50
av Seiko89
spara till en Proxxon MF70 kostar ca 2800 kr och sen fixa ett konverterings kitt som det är snack om i en annan tråd
Postat: 12 mars 2008, 14:43:47
av maha
MF70 har ju iofs ganska begränsat arbetsområde så det beror ju lite på vad Anders tänkt fräsa för något.
Postat: 12 mars 2008, 15:13:30
av Anderst
Jag skulle vilja ha ett aretsområde på runt 20x20cm och kunna fräsa aluminum, trä, hdf osv. Allt är bara funderingar änsånlänge men när tid finns ska jag försöka bygga nåt. 2800+konvertering är lite mycket för nåt bara för skoj med min budget just nu.
Postat: 12 mars 2008, 17:24:25
av POS
Med så låg budget är det ganska svårt att bygga en fräs som klarar alu på ett bra sätt, men inte omöjligt. En sån här borde man kunna bygga till en mycket låg kostnad men klarar den alu?
http://www.elektronikforumet.com/forum/ ... hp?t=24815
Postat: 13 mars 2008, 05:24:12
av charcoal
Det går att hålla ned kostnaden om man
1: bygger breakoutkort och styrkort själv från Opensource ritningar som finns överallt på nätet.
2: jagar gamla skrivare eller scanners för lämpliga stegmotorer.
3: Letar fina MDF skivor i containers vid byggen eller från folk som river ut gamla köksluckor.
Men det förutsätter bra kunskaper i el, ett bra kontaktnät och ett stort mått tålamod.
Om min fräs klarar alu? Vi får se!!
