Sida 1 av 2
Spyr snart upp ett kretskort
Postat: 7 september 2004, 03:56:03
av Lallas
Postat: 7 september 2004, 04:01:41
av Jonaz
Tycker oxå att det krångligt att göra korten där. och ledningsbanorna passar ju inte alltid in på på tex en ic krets. vet iofs hur det ser ut på utskrift men det ser inte bra ut i datorn. Tips?
Postat: 7 september 2004, 08:14:17
av EagleSpirit
jag tycker det är jobbigt när man inte vet om man har kommit ihåg allt. Jag har ett kort som ska ha ca 380 lödningar. Det är inget man bara löder dit, märker att det är fel och plockar isär igen. Igår kom jag t.ex. på att jag hade glömt en max232

Postat: 7 september 2004, 10:47:51
av Michel
Jag har ingen erfarenhet av eagle's layout, men om den nu är så svår - varför inte prova andra program?
Postat: 7 september 2004, 15:59:42
av ClasseMan
Jag som tyckte det var ett mycket lättanvänt program tycker det var logiskt man behövde inte läsa massor med tutorials för att lyckas. Har förstås inte provat något annat program.
Postat: 7 september 2004, 16:24:43
av PaNiC
Vad är det som är så krångligt med EAGLE?
Jag har då inga problem med att få fram ett fullsmockat 100*80-kort på några timmar.
Postat: 7 september 2004, 17:57:50
av Lallas
Tycker igentligen inte att EAGLE är ett speciellt svårt program. Vad som fått mig att slita håret är att jag ska ha ca 50 komponenter och 160 hål. Detta ville jag göra på ett enkelsidigt 100x160 kort, med en 40x80 kylfläns plus en skruvplint för 12 kopplingar i en speciell layout. UTAN att brygga någon koppling.
Något jag stör mig helt fantastiskt mycket på är att EAGLE kraschar efter 10-15 minuters användning. Nu är jag lite rostig på EAGLE eftersom det var ett tag sen jag använde det. Autoroutern funkar långt ifrån perfekt. Man får göra lite manuellt, ändra, göra om och sen autorouta igen. Och tillslut blev det bra
Hoppas jag iaf.. har som sagt inte testat det än.
EDIT:
Jag inser att man inte kan få allt i världen när man inte köper programmen..

utan använder *host* demo

Postat: 7 september 2004, 19:35:38
av $tiff
Skyll dig själv att det crashar om du använder der där *host*-demot
Så du lider också av optimeringssjukan? Jag fick också för mig att försöka vara utan bryggor på min H-brygga, men gav efter efter några timmars idelt funderande. Nån liten sladd extra ÄR inte så farligt!

Postat: 7 september 2004, 20:39:09
av chille
Kör man ett 0 Ohms motstånd så ser det mer profisionellt ut. Då är det ju iaf ingen mer än man själv om vet att det är en "brygga"

Postat: 7 september 2004, 22:01:53
av Lallas
Nä.. funderade också i 0 Ohmsbanorna.. tills jag kom på att jag kan använda även dom vanliga motstånden till bryggor
Men optimeringssjukan är inte bra. Fast jag blev nöjd iaf.
BTW: Nån annan som upplevt problem med att EAGLE hänger sig lite? Verkar inte som om själva programmet ballar ur, utan bara grafiken

Postat: 7 september 2004, 22:27:21
av Perrx
Testa att sätta på "Always vector font" i option. Det hjälpte mig med grafik probbet.
Postat: 7 september 2004, 22:58:41
av EagleSpirit
och så kommer man på att det finns lysdioddrivare. Då blir världen mycket enklare. 4 16 pins kretsar istället för 33 transistorer med tillhörande transistor låter ganska bra
jag körde med eagle men man kunde inte göra tillräckligt stora kort
Postat: 7 september 2004, 23:25:38
av PaNiC
Hur menar du med att grafiken ballar ur?
Postat: 7 september 2004, 23:29:08
av $tiff
Jag har också varit med om att grafiken ballar ur i Eagle när man kör med "skumma" versioner
Det går bra en kvart-halvtimme, sen slutar den rita upp som den ska och fibbar allmänt till grafiken även utanför sin ruta. Så måste man starta om heeela Eagle så funkar det igen. Det är alltså inget "häng", bara att den slutar rita som den ska. Jag provade dock inte "Always vector font", utan bytte istället till en version som fungerar.
Postat: 8 september 2004, 01:26:58
av Lallas
"Always vector font" verkar faktiskt funka
"Whats your vector Vitor?"
"You have clearence Clarence!"
-Titta vi flyger
