Sida 1 av 4

Svepande UV-LED Box "Klar"

Postat: 21 februari 2008, 22:14:30
av Fagge
Nu så fick jag tummen ur, efter att ha fått en överdos exponering av andras UV-Led Boxar. :)
Men eftersom ingen hade testat att göra en svepande variant, så kände jag mig tvunget att försöka.
Men att lägga ner massvis med jobb utan att veta om det kommer att fungera, så fick det bli en riktig Ghetto variant som första version.

En ur gammal scanner som fick bli slaktoffer.

Bild


Innanmätet utslitet, förutom remdriften.
Motorn som satt i scannern var en stegis, men det fanns ingen tid för att bygga drivkort & härja. Så jag slängde i en gammal DC-motor från en skrivare.
1st microbrytare med spröt i varje ände & en thyristor & ett relä fick uppgiften att sköta svepandet.

Bild

Opps, DC.motorn var visst lite längre än vad den borde vara.
Men problemet löstets på äkta ghetto vis.

Bild

30st 385nm lysdioder från http://www.litepol.se/ sattes på ett gammalt verobard i grupper om 3 seriekopplade. Veroboardet var så sunkigt att lödtennet knappt ville väta på kopparn, där av inga bilder på lödningarna. :D

Bild
Bild


En snabbmontering av ledkortet med dubbelhäftande tejp, & avståndet mellan LED & glaset blev ca 3cm.

Bild


Och så blev exponeringen med det avståndet.

Bild


Och så en liten film snutt på svepandet.
http://video.google.com/videoplay?docid ... 9507896152

Belysningsresultat kommer senare…

Postat: 21 februari 2008, 22:19:32
av thepirateboy
Blir verkligen spännande att se om det funkar! :tumupp:

Postat: 21 februari 2008, 22:28:46
av PeterH
Skulle det vara någon nackdel om du tog ner hastigheten på svepet till en tiondel? Den hinner ju svepa så många gånger under en exponering att mekaniken slits onödigt fort...

/PeterH

Postat: 21 februari 2008, 23:29:29
av sebgus
Intressant!

Om det funkar bra kanske man ska försöka sig på denna varianten!

Mvh

Postat: 21 februari 2008, 23:43:20
av Fagge
PeterH: lugn, detta är ju bara en prototyp för att kolla om det över huvud taget funkar, därav ingen motor reglering. :wink:
Men om det skulle funka, ja då lär det bli en stegmotor & µc som får sköta hastighet & svep området anpassat till mönsterkortens storlek.

Nu så har jag testat lite provisoriskt & det ser mycket ljust ut. :whoho:
Bitarna på bilden är hitintills bara framkallade. Vi får se vad etsningen säger sen.
Men som sagt, så ser det väldigt positivt ut.
Undra hur lång den faktiska belysningstiden blev, med tanke på att den sveper över 30cm 1gång/1,4sek.
Siffrorna vid varje bit är belysningstiden i minuter!.

Bild

Postat: 22 februari 2008, 14:43:54
av chrille112
Snyggt! Jag håller också på att jobba med en :)
I min scanner satt en bipolär stegis, som jag tänkte byta ut till en unipolär dito från Kjell. Dessvärre är den tillfälligt slut här, men till nästa helg borde jag kommit en bit. Jag hittade en liknande motor som jag testat med och fått igång styrningen.

En grej jag funderat på är att man borde ha så att man kan ställa in över hur stort den ska svepa. Om man belyser ett litet 8x4 kort så är det ju inge vidare att den sveper hela 30 cm. Jag tänkte lösa det med en skjubar "regel" som det sitter en mikrobrytare på andra sidan.

Postat: 23 februari 2008, 01:12:18
av JimmyAndersson
Mycket intressant! Kul att du provade. :)

Jag tror på bäst resultat från kortet som exponerats i 8 minuter, även om 4an kan ge ganska hyfsat resultat.

Postat: 23 februari 2008, 09:07:06
av PeterH
Så med andra ord borde ca: 6-7 minuter vara den tid du ska använda i detta fall :vissla:

/PeterH

Postat: 23 februari 2008, 23:25:24
av marcusg
Ah, va kul att du testar denna idé! Väntar med spänning på vidare rapporter! Känns som om du kommer att vara klar med din box långt före jag har min klar - har precis fixat LED-kort två av fyra :oops:

Postat: 24 februari 2008, 00:46:16
av Croaton
Detta ser ju lovande ut. Skall bli intressant att se hur det artar sig.

Vad tror ni om att svepa ett UV lysrör i stället för LED's?
Skulle kanske gå att slakta en sedeldetektor?

Postat: 24 februari 2008, 12:56:44
av Fagge
Jag kommer inte att etsa dessa korten, eftersom framkallningen visar ju att det funkar.
Och även om jag etsar dessa korten, så har jag ändå ingen nyttan av tids resultatet i framtiden.
Eftersom man vill ha sjusterbart svepområde så kan man ju inte gå efter tid, då den kommer att variera beroende på kort storlek.
Så man får väl försöka ta reda på & räkna antalet svepningar som krävs vid given hastighet.
Så det blir att sätta tillbaka stegmotorn, för nu går det lite ojämnt beroende på tröghet i mekaniken mm.
Jag var också inne på ar sätta dit flyttbara microbrytare, men har man ändå en stegmotor, så kan man ju programmera in svep området direkt i µc n.
Så det som ska göras nu är att smälla ihop ett kontroller kort, men jag har inte bestämt mig för om man ska hoppa på AVR tåget, eller fortsätta bygga runt stenålders kretsen 68HC11 som man kan utan & innan till.
Sen får man gå egendom UV-LEDarna då dom verkar hålla lite ojämn kvalité. Vissa blinkar & härjar ibland, några andra kan ibland få för sig att ändra ljus styrka mm.

Croaton.
Ingen aning, men tittar man in i lysdioderna :roll: så känns det som att dom lyser rejält mycket skarpare än vad UV-rören gör.

Postat: 24 februari 2008, 13:02:46
av thepirateboy
Självklart ska du ha en AVR. En liten Atmega88 för 25 spänn fixar det där plättlätt. :) :wink:

Postat: 24 februari 2008, 13:22:57
av MadModder
Man ser inte UV-ljus. Det du ser är de våglängder som ligger utanför spec.

Postat: 24 februari 2008, 13:25:48
av maha
Sen är frågan, vad är bättre? En enda långsam svepning eller många snabba?

Postat: 24 februari 2008, 13:42:29
av Henry
Borde vara skit vilket. Däremot sliter det lite mindre på mekaniken med långsamma svepningar.