Sida 1 av 2

Hur mycket ström drar en äldre dator?

Postat: 4 januari 2008, 12:30:35
av JimmyAndersson
Jag har en liten server som består av en AMD på 400MHz, en hårddisk och ett enklare grafikkort.
Tycker att nätdelen (på 250W med ATX-kontakt) låter lite för mycket, samtidigt som att servern troligen inte behöver så mycket kraft som det ger.

Jag har ett fläktlöst nätagg som ger 5V/3A, 12V/2A, -12V/0,2A.
Skulle man kunna använda det (med lite elektronik för att få 3,3V) i servern?

Hur mycket ström kräver egentligen en liten äldre dator som min server?

Postat: 4 januari 2008, 14:06:49
av Spinxen
Antar att det är en AMD K6/2? Men eftersom jag inte vet, så ger jag dig länken till deras docs på gamla processorer: AMD

Postat: 4 januari 2008, 14:24:56
av JimmyAndersson
Japp, det är en AMD K6/2.

Intressanta dokument, men tyvärr hittade jag inte så mycket som hur mycket ström processorn drar. Bara om max-strömmen och hur man bör designa ett lämpligt nätagg. Men det var kul läsning ändå.

Datorn kör Debian och Apache2 som webserver. Oftast vilar den. Chassit är ganska litet och CPU-fläkten snurrar sakta, men ändå är CPU-kylflänsen knappt ljummen, så det kan knappast gå åt särskillt mycket ström till CPU'n.

Hur mycket ström drar en hårddisk (från början av 2000-talet) i vila och arbete?
Nätverkskort? Minne? Grafikkort? Det är ju lite svårt att börja gräva efter sådan info i datablad....

Postat: 4 januari 2008, 14:30:38
av $tiff
Var lite kreativ, Jimmy!

Jag antar att du har burken stående brevid dig, du kan offra lite downtime på att ta reda på det.
En multimeter med strömmätning AC har du säkerligen, som klarar minst 2 A.
En förlängningskabel eller grendosa för 230 VAC som du kan offra.
Avbitare eller annat vasst.
Sockerbit eller godtykligt sätt att temporärt sammanfoga kablar.

Stoppa ner, rör om, så har du en shuntmätare för 230! Och med en enkel uträkning även effektförbrukningen (du får lov att anta en effektfaktor på 0.9 för att slippa mäta fasvinkel ;) ).

Om du snarare vill veta strömmen för varje rail i nätagget kan du låte det göra en uppoffring och klippa kablarna och shunta in dig med multimetern. Nätagget ska ju ändå bytas ut ;)

Postat: 4 januari 2008, 14:46:56
av JimmyAndersson
Idén med shunten för att mäta på 230V-sidan var mycket intressant.
Den kommer jag ha nytta av till ett senare projekt.

Men i det här fallet är det strömmen för varje rail som jag behöver veta.
Undviker in i det sista att klippa kablarna, men om det inte finns någon annan utväg så får jag dessvärre göra så.

Jo, nätagget ska ändå bytas ut, men det ska sitta i en annan dator senare och det vore kul om det inte är invaderat av krympslang då. :)

Postat: 4 januari 2008, 15:34:41
av Illuwatar
Skaffa in en sådan:

http://www.webhallen.com/prod.php?id=19111

och bygg en mätshunt med några lågohmiga motstånd.

Postat: 4 januari 2008, 15:44:30
av JimmyAndersson
Helt perfekt! Tack för tipset! :) :tumupp:

Genast fladdrade tankarna iväg till en PIC-baserad mätning med display monterad i en ledig 5,25"-plats. :D

Postat: 4 januari 2008, 15:53:52
av BJ
Det låter ju smart... men kan man verkligen ha datorn igång med motstånd på alla spänningar?
För att man ska kunna mäta så måste det ju bli lite spänningsfall. Vad tycker datorn om det?
Eller du kanske förstärker spänningsfallet på nåt sätt. (Med op-förstärkare kanske?)

Postat: 4 januari 2008, 16:04:51
av Micke_s
Lite motstånd kan du ha, spänningarna är inte exakta, de har några +-% som de kan slå på. Du får ha en lågohmig shunt så du inte påverkar för mycket.

Edit: Tex.60-227-35 från elfa har 0,003 ohm, vilket vid 30Amp innebär en spänningsförlust på 0,09volt, viket är 2.8% fel på t.ex. 3.3 volt linan.
Jag har för mig att 3.3 volt:en får vara +-5% iirc.

Edit2: Självklart får du förstärka signalen, en instrumentförstärkare är att rekomendera. INA126UA kanske, Elfa 73-381-22 .

Postat: 4 januari 2008, 16:15:43
av JimmyAndersson
Aha, så det blir ett så litet motstånd man kan ha som mest.
Har nog inga så små motstånd som 0,003Ω men däremot motståndstråd.

Det vore bra om man hade gångavstång till en Elfa-butik.

..eller nä förresten, det vore livsfarligt! :D

Postat: 4 januari 2008, 16:21:03
av Micke_s
Då hade man inte haft myckte pengar över...

Postat: 4 januari 2008, 18:16:49
av grym
ebay Item number: 280189037155

underlättade mycket för normala mätingar

Postat: 4 januari 2008, 18:26:35
av chille
Hur pass små strömmar kan den där mäta? Skulle väldigt gärna vilja ha en som kanske klarar ner till 20mA, men de verkar svåra att få tag på. :?

Postat: 4 januari 2008, 18:34:48
av JimmyAndersson
Grym:
En sådan vore mycket trevlig att ha, men jag har ingen större lust att lägga ut de pengarna nu.

Postat: 4 januari 2008, 21:55:13
av zeus
Om det är fläkten i agget som låter är det väl bara att byta den. Gäller bara att du kommer ihåg att inte användaa det till någon kraftigare dator utan att byta tillbaka fläkten.

Är det något annat i som låter får du limma.