Sida 1 av 1
Göra ett nätagg
Postat: 6 juni 2004, 15:02:03
av dj_duckling
hej.. jag vill göra en psu till min dator, är detta omöjligt, jag har inte hittat några ritningar på nätet... (och inser att detta inte är nått nybörjat bygge) hur skulle man kunna göra detta ? jag har lekt lite med min psy, den verkar inte va så värst komplicerad... (men man ska nog inte ha fingrarna i den när den e på...)
vad är en aktic pfc (jag vet vad den gör, men vad är skillnade mellan activ och passiv)
kollat runt lite.... kan man sköta nedtransformeringen elektriskt, och ändå få en del kraft ut den ?
har nån sorts summande transformator min... (billig jävel som kom med ett ome bygge....230W forton/source)
jag har kollat lite på det nätagget som funkar till en bil eller en båt...
och sissta frågan.. är detta möjligt...?
Postat: 6 juni 2004, 15:10:52
av $tiff
Nätagget till en dator är ett primärswitchat högströmsagg, det är nog inget att hoppa på direkt som nybörjare. Men det är klart, inget är omöjligt!
Varför inte börja med att bygga ett "vanligt" nätagg?
"janne66" har en trevlig sida om nätagg:
http://home.swipnet.se/herbalifeinfo/El ... tronik.htm
Postat: 6 juni 2004, 15:57:50
av dj_duckling
jag har kollat den sidan, då måste jag ju bygga ihopa några stycken för att kunna få typ 5v 10a... 12v 6a.. vet inte hur mycket belastning det är på 3.3..
en spole skapar vel ett magnet fält...d etta kan vel skada hdd mm? eller (jo jag vet det ligger i en metall låda..)
Postat: 6 juni 2004, 16:34:44
av MadModder
Att bygga ett ATX-specat nätagg genom att använda vanliga trafos och så är en MYCKET dyr lösning. Du kan säkert köpa 3 från butik för samma pris.
Postat: 6 juni 2004, 16:45:47
av dj_duckling
om det blir så dyrt är det inget.. skoj... får vel bygga nåt annat.... bågot nyttigt man kan bygga till datoren med gratis pic:ar... tex en display som visar temp och rpm på mina fläktar...?
Postat: 6 juni 2004, 20:15:38
av $tiff
Jag menade iofs inte att du skulle bygga ett ATX-nätagg av trafos, utan att du kanske skulle börja bekanta dig med nätagg genom att först bygga något sådant. Det verkar lite riskabelt att bara hoppa rakt in och bygga ett ATX-agg eftersom det både är hög spänning och ström det handlar om.
Postat: 6 juni 2004, 23:40:03
av MadModder
Men det vore ganska ballt att bygga ett sådant mastodontagg.
Skulle ju inte få plats i chassiet, men...
-Hörrö, starta din dator
- Ja vänta, ska bara slå igång kraftverket.
*klonk* brummmmmmmm...
