Sida 1 av 2

Dammsugarrobot

Postat: 17 maj 2007, 06:03:57
av jyrgen
Håller på att bygga en dammsugarrobot men har lite problem med dammuppsamlingen. Hade en gammal handdammsugare men jag tror motorn är för dålig i den för den suger inte upp längre, även med nya batterier. Så om någon vet om man kan köpa sugmotorer nya eller begagnade någonstans eller har någon bättre ide på dammuppsamling så är jag tacksam.

Re: Dammsugarrobot

Postat: 17 maj 2007, 11:22:59
av MicaelKarlsson
En roterande borste i fronten, kanske?

Du kanske kan hitta en billig handdamsugare på Jula, ÖB, Rusta, Harald Nyborg eller liknande butik.

Billig dammsugare på Jula

Postat: 17 maj 2007, 11:30:26
av Fagge
Var är projektet?.
Om du har tillgång att beställa via ett företag, så har nedis.se massvis med dammsugarhus & motorer till riktigt låga priser!.

Postat: 17 maj 2007, 11:41:34
av jyrgen
Mmm kanske får köpa en hel dammsugare och ta motorn. Har tyvärr inte ett företag att beställa genom. Ja kanske ska berätta lite mer om projektet.
Håller just nu på att rita schassit och till skillnad från alla andra dammsugare jag sett så kommer min att vara spetsig längst fram för att på så vis komma åt i hörnen.
I sensorväg tänker jag till en början bara använda tryck och varvräknar-sensor. kommer nog inte att bli helt exakt avläsning på varvräknarsensorn för tänkte bara räkna 1/8 varv men det får bli en senare fråga.

Var kan man hitta en bortse då tro?

Postat: 17 maj 2007, 12:14:55
av v-g
En lämplig dammsugare att utgå från borde ju vara de som säljs på TVshop det är bara ett skaft och sen den dära borstsugaren som där heter Swivelsweeper

Jag VET att jag sett den på nåndera Jula/Rusta/ÖB/dylikt.

Postat: 17 maj 2007, 12:27:40
av squiz3r
En swivelsweeper har vi! :waving: Den är inte lika bra som på reklamen, men den är bra! Det kan trasla in sig hår m.m. i den :(


//Daniel A

Postat: 17 maj 2007, 12:27:45
av zeus
De där kan inte suga upp damm alls, det bara skjuts framför. Sen låter den enormt mycket.

Försök hitta en begagnad eller trasig ergorapido, bra sug och bra borstar! Lite mer kräm i batterierna kanske.

Postat: 17 maj 2007, 12:29:00
av squiz3r
Zeus: Jag håller inte med! :D

//Daniel A

Postat: 17 maj 2007, 12:32:38
av zeus
Okej, då har kanske min granne en annan ver. för den duger bara till lite större saker.

Såg dig i tidningen förresten, grattis!

Postat: 17 maj 2007, 12:35:56
av squiz3r
Tack! :D Den är ju ganska högljud, men tystare än en vanlig dammsugare. Största problemet som jag ser med den är somsaggt att det traslar in sig dam o hårstrån m.m. Den suger även upp grus m.m (i viss mån) till sin uppsammlingsplats. Men uppsammlingsplatsen är ganska liten...


//Daniel A

Postat: 17 maj 2007, 12:50:51
av jyrgen
Ja det där vore något, kanske en kombination med borte och sugmotor vore bäst.

Vet ni hur en sån där borstdammsugare fungerar och hur det kan bli sug i den?

Postat: 17 maj 2007, 13:06:08
av MicaelKarlsson
Låter som en bra kombination, en borste som lyfter upp och en sugmotor som suger upp det i en behållare. Det kan ju undvika att det fastnar saker i borsten.

Du kan ju ta en titt på ex-jobbet som en kurskompis gjorde: Autonom dammsugare

Postat: 17 maj 2007, 13:38:55
av zeus
Exakt så fungerar min, och alla andras, ergorapido, borsten för smutsen till sughålet.

Postat: 17 maj 2007, 14:08:45
av MicaelKarlsson
Okej, har inte ens sett en ergorapido på bild. :) Tyckte bara att det verkade vara den lämpligaste lösningen.

jyrgen: Glöm inte att lägga upp bilder på skapelsen!

Postat: 18 maj 2007, 13:59:56
av stefan_l
Jag har en ergorapido och kan säg att jag är mycket nöjd med den.

Så en begad sådan är nog en bra grundsten

Kolla blocket.se

http://www.blocket.se/li?q=ergorapido&c ... =1&c=0&w=3

Mvh
Stefan