Sida 1 av 2

Modchip till Nintendo Wii

Postat: 7 februari 2007, 20:53:25
av ankan
Hittat att det finns ett par olika chip till nintendos nya konsoll Wii.
Den ena är bara en programmerad PIC12F629 som kopplas enligt denna bild: http://img126.imageshack.us/img126/6025 ... rgeem0.jpg

Chippet kallas för wiinja och verkar monteras direkt på DVD-läsaren. Antagligen för att man ska kunna köra brända skivor vilket det hela går ut på.

Min fundering är vad chipet kan tänkas göra så att det går att spela upp brända skivor. Någon som kanske är mer insatt än jag som vet?

Som den hempularen man är så känns det som att det där borde man ju kunna fixa till själv även fast man inte har koden, eller vad säger ni?

Edit: stavfel.. Finns säkert fler... ;-)

Postat: 7 februari 2007, 21:01:28
av Purre
Det såg inte allt för avancerat ut att löda fast det chippet på fem ställen. Är väl det som ligger i chippet som är svårare

Postat: 7 februari 2007, 21:26:38
av Virr3
Är faktiskt lite insatt på ämnet, men inte så mycket så att jag vet vad chippet gör. Blev sugen på att ta reda på det...

Hur som helst, tänkte jag göra lite nytta...
Kolla på sidan maxconsole.net

Där finns allt du behöver veta, t ex denna länken: Tadaaa

kolla lite på forumet, finns en hel forumsdel för just detta "ändamål"

Ha det trevligt, Viktor

Postat: 8 februari 2007, 10:06:24
av ankan
Kom att tänka på att det borde gå att ta reda på genom att köra ett orginalspel och mäta av på punkterna för att sedan köra en kopia av samma spel och se vad som är skillnaden..

Ska kolla länkarna du la upp..

Postat: 8 februari 2007, 10:15:18
av danei
HAr du någon aning om hur mycket data det blir?

Postat: 8 februari 2007, 10:20:01
av ankan
Kom med några bättre förslag då..

Jag tror inte chippet gör så mycket i sig i alla fall..

Postat: 8 februari 2007, 11:30:54
av kifkroker
här är en genomgång på hur långt man har kommit i wii hackandet, och kanske svaret på vad pic:en gör. Först snackar dom gamecube, sen wii, backdoor 1 är det troligvis

EDIT: kanske skall bifoga länken också....

http://www.youtube.com/watch?v=uTx2MAOspS4

Postat: 8 februari 2007, 11:42:34
av Tekko
:lol:

Postat: 8 februari 2007, 11:53:34
av ankan
backdoor 2 är dock att man låter en mikrokontroller säga till DVD-spelaren att skivan redan är godkänd. Känns som att det är vad PICen gör.

Så jag misstänker att PICen bara går in på en eller flera minnesplatser på RAM-minnet och säger att det är okey. Något som inte borde vara så svårt att få ut från wiinja-kretsen. Möjligtvis om den läser av någon position också.

Kommunikationen sker via UTS serieport. Vet dock inte vad som är speciellt med UTS men det borde bara vara att läsa och skriva.

3 pinnar är kopplade på picen för kommunikation. Vet dock inte vad dem gör men det kan ju tänkas att det är 1 data-in, 1 data-ut och sedan en klocka eller kan det vara 1 data-in/ut, 1 klocka och 1 interupt?

Vad tror ni? Det här borde vi kunna fixa om man har ett orginal-chip. Hmm borde finnas flera varianter av modchip ute med tanke på tekniken. GameCuben körde ju tydligen på samma teknik vad jag förstår.

Postat: 8 februari 2007, 13:51:57
av kifkroker
ah, fel av mig, självfallet var det backdoor2 jag menade. Och, ja, det finns fler modchip ute med som använder samma teknik, men Nindendo har tydligen börjat byta ut en komponent på DVD:erna så chippen inte fungerar längre. http://gbatemp.net/index.php?showtopic=43950

EDIT:Febern gör att man klickar hej vilt

Postat: 8 februari 2007, 20:54:15
av ankan
Synd.. Att få tag på en "äldre" Wii som går att chippa lär ju bli lite svårt nu. I alla fall om man inte vill betala överpris.
Finns väll förresten inte så många spel att dra ner på nätet ännu antar jag så det är väll ingen brådska.

Postat: 16 februari 2007, 11:25:04
av PeotryD
CycloWiz kan man köpa på Divineo.se kostar 439:- med moms utan frakt.
Dom klarar nu mera "D2B" chippet, har man en CykloWiz från första batchen, klarar den inte det chippet, men då kan man bara skicka in den och få den utbytt till en som klarar av "D2B" chippet.

Har handlat mycket från Divineo.se och mycket nöjd med dom, av ett 20-tal chipp(till b.la xbox) så har nån varit trasig, har bara mailat dom så har jag kunnat returnera det. Mycket bra support.

Postat: 16 februari 2007, 13:27:45
av mrOh
Kul att se, på gamla psx (PlayStation1) så körde man med 12C508. Det dom gjorde var bara att kortsluta signalen som kom från läsaren och ersätta den med sin egen, där det sas att skivan var ok.

Postat: 20 februari 2007, 21:40:18
av Cano
Ett till mod chip:
http://www.wiikey.cn/

Postat: 26 februari 2007, 14:51:31
av PeotryD
Nån som kodat eget, vet inte om den fungerar, byggt runt en ATmega8 i alla fall.
ATmega8