Sida 1 av 1

Dioder och "overdrive"

Postat: 1 april 2004, 23:00:36
av toxic
Vad är det som gör att dioder kan skapa s.k. overdrive-effekter, alltså att topparna på sinusvågorna i en ljudsignal klipps av? Nån sa till mig att det har med dioders spänningsfall att göra, stämmer det?

Postat: 1 april 2004, 23:03:33
av mullemeck
skulle kunna tro att det är zenerdioder. men är inte säker

Postat: 2 april 2004, 00:10:53
av danei
LÅter som en vanlig distorsion. Det får man när förstärkaren inte kan leverera mer utan går i taket.

Postat: 2 april 2004, 01:55:34
av cyr
Det som utmärker en diod är att strömmen ökar väldigt fort när man ökar spänningen över en viss gräns (c:a 0.7v för en vanlig diod). Koppla två dioder skavföttes med ena änden till jord och andra genom ett motstånd till insignalen. Plocka utsignalen över dioderna.

Signalkällan orkar inte dra upp dioderna över ~0.7v så topparna större än +/- den spänningen klipps av. Exakt hur vågformen ser ut när den klipps beror på dioderna och motståndsvärdet och så...

Så skulle jag åtminstone ha gjort, fast om jag bygger nåt som har med ljud att göra så brukar ju målet vara att ha så lite dist som möjligt, inte förstöra signalen så där :D

edit: För att göra det lättare att förstå mitt koffein-inducerade svammel:

Bild

Om man tänker sig att spänningen över någon av dioderna aldrig får vara större än 0.7v i framriktiningen så ser man att signalen klipps av.

Postat: 2 april 2004, 02:13:41
av mrmike
Är det detta som kallas clipping eller har jag fått fel för mig?

Postat: 2 april 2004, 09:33:14
av Illuwatar
Clipping uppstår när man kör ett förstärkarsteg så pass hårt att transistorerna styrs ut till max och mer än det. Då får man att topparna på sinuskurvan klipps av och blir tillplattade. Detta är en form av oönskad distorsion som kan skada högtalarna och framförallt låter hemskt (om det handlar om transistorslutsteg).

I fallet med dioderna handlar det mer om att begränsa inspänningen till en viss nivå. Man brukar använde zener-dioder på detta sätt för att skydda ingångar på kretsar mot överspänningar.

Postat: 2 april 2004, 12:17:34
av danei
sen finns det ju de som gillar viss distorsion ;-) (jag är inte bland dom)

Postat: 2 april 2004, 15:58:36
av chille
tips: av de ljudexempel jag har hört så har filtrex-1 riktigt skön overdrive :) dom kör "transistor ladder"-principen för att köra ett filter. och när man styr över vad den klarar så verkar den få ett rätt skönt sound. inte bara att det distar som om man drar upp volymen på förstärkaren.

http://www.oakleysound.co.uk/filtrex.htm

kolla om du kan hitta nått schema du kan sno från :) tror inte det blir så avancerat om du bara ska ha dist.

EDIT:
http://www.techrepairs.freeserve.co.uk/fil-5.mp3

Postat: 2 april 2004, 22:07:56
av toxic
cyr:
Tackar! det förklarade en hel del..

Illuwatar:
Tål transistorerna att man gör så eller kan de brinna upp / explodera / disintegrera om man kör dem för hårt? ;)
Annars vore det kul att testa hur en gitarr skulle låta om man använde transistorer till distorsionen istället för dioder (eller rör) som man oftast gör.

[edit]

doh. missade att det var precis det som filtrex-stärkaren som chille länkade till gjorde. :roll:

man kanske skulle ta och anmäla intresse för ett kretskort till den.. eller om nån här på forumet skulle kunna ordna det. ljudet verkar helt klart intressant.

Postat: 3 april 2004, 00:30:39
av chille
japp. jag har velat bygga en sån länge. tyvärr så verkar det som om den landar på cirka 1500kr totalt om man ska bygga en lika fin som dom har gjort.. bara racklådan går ju på 450kr på elfa :(

fortsätter vara offtopic och frågar om nån vet vart man köper billiga racklådor? 1HE (1U) i första hand. 2HE är också OK.

Postat: 3 april 2004, 01:16:27
av karlstedt

Postat: 3 april 2004, 11:58:57
av Fritzell
Jag byggde en "distpedal" för ett tag sedan av den här ritningen.
http://www.geocities.com/j4_student/4trans.gif

Fungerade riktigt bra! Lät tufft med elgitarr! Fast jag körde med bara 3 diodsteg, för då fick jag lite jazzigare dist. Dvs ju hårdare anslag man gör på tex. gitarren ju mer distat blir det. Annars blir det ju bara dist om man gör väldigt svagt anslag. Sen hade jag heller inte någon utgångs"pot" Billiga standard komponenter om du vill bygga denna. Lycka till! :) Kan tillägga att detta steg kör du precis efter gitarrren innan förförstärkaren och slutsteg.

Här kan du för övrigt hitta alla distar du behöver:
http://www.geocities.com/j4_student/schematics.htm

Postat: 3 april 2004, 12:08:04
av Illuwatar
toxic skrev:Illuwatar:
Tål transistorerna att man gör så eller kan de brinna upp / explodera / disintegrera om man kör dem för hårt? ;)
Annars vore det kul att testa hur en gitarr skulle låta om man använde transistorer till distorsionen istället för dioder (eller rör) som man oftast gör.
Det beror helt på vilka transistorer man använder och hur slutsteget är konstruerat. Problemet med transistor-klippning jämfört med rör-klippning är att det skapas hemska övertoner som kan skada högtalarna (det är en hel del effekt inblandat här). Det är i så fall bättre att skapa klippningen innan slutsteget och använda filter för att mjuka upp det lite grann. Alternativt så kör man med rör och utgångstrafo i slutsteget.

Postat: 8 april 2004, 00:24:02
av Henrik
Rör skapar harmoniska övertoner, som följer den "vanliga" tonskalan cdefgah osv. Det gör inte transistorer, som därför låter illa vid betydligt mindre distorsion.