Sida 1 av 2
Spela musik cd i cd-rom utan dator
Postat: 5 december 2006, 12:54:10
av Sune
Går det att spela en musik cd i en cd-rom utan dator?
Jag skulle vilja använda en cd-rom som ljudkälla, det brukar finnas play/stop knappar på en del. Men den kanske behöver instruktioner över ide interfacet iaf?
Nån som har koll på detta?
Postat: 5 december 2006, 13:01:16
av LaRdA
Dom som har play/stop knappar funkar helt utan dator, bara att koppla in strömen och börja lyssna.
Postat: 5 december 2006, 13:03:39
av Porto
På följande länkar finns info hur man bygger fristående CD-spelare med en CDROM, det står dock på kinesiska/japanska.
http://hk.geocities.com/leo8597/
http://www.cdream5.com
Postat: 5 december 2006, 13:32:28
av Sune
Okej, tack för infon.
Synd att jag inte kan asiatiska

Postat: 5 december 2006, 16:15:39
av Fenrisulf
Postat: 5 december 2006, 19:47:42
av manicken
jag har börjat på ett sådant project, en vanlig ATAPI CD-ROM styrs av en PIC16f877A denna har funktioner som: Byta spår,Paus,Stop,Play,Eject (denna låser även den befintliga knappen) men jag går i skolan och har inte mycket tid till denna nu så mjukvaran stöder bara ovanstående funktioner,den har inte felavläsning (så om man inte har en skiva i så låser sig programmet när man startar den).
Denna styrs även för nuvarande av en vandlig IR-kontroll, den kan läsa av som max 30 spår (3 byte per spår MIN,SEK,FRAME).
koden är skriven i HI-tech C (PICC) jag kan skicka den med mail
EDIT: jag har en länk till min kod längre ner
Postat: 5 december 2006, 20:48:39
av Sune
Hej!
Det vore schysst om du skickade över koden.
Har du nåt kopplingsschema över det också?
Min mail:
jonsson_peter[@]bredband.net
Ta bort hak-parenteserna
Postat: 16 december 2006, 22:12:51
av abble
Hej, jag skulle gärna också vilja ha koden och kopplingsschema om du har, vore jättesnällt.
Mvh Albin (
albin.m.andersson@gmail.com)
Postat: 16 december 2006, 23:10:26
av JimmyAndersson
Jag har också gjort ett sånt här projekt. Egentligen var det inte ett planerat projekt. Satt och programmerade och tyckte det var lite tyst så jag rotade fram ett par högtalare och byggde en liten förstärkare. Hittade ingen CD-ROM-enhet med play-knapp, men däremot en DVD-enhet som har två knappar: Play/"Nästa låt" och Stop/Eject.
Min favvis-PIC 18F1320 fick agera hjärna för styrningen så nu finns helt plötsligt lite fler knappar:
Play. Stop. Eject. Nästa låt. Förra låten.
"Förra-låten-knappen" fixade jag genom att PIC-kretsen håller ordning på vilken låt som spelas. Om t.ex låt nr 5 spelas och man vill lyssna på låt nr 4 så "trycker" PICen på Stop och sedan 4 gånger på "Nästa låt"-knappen. Smått simpelt egentligen.
Nu funderar jag på att bygga in allt i ett 19"-rack (1 HE) och sätta under labb-bordet. Högtalarna sitter där nu och stereoseparationen är riktigt trevlig.
Men som sagt; det var inget planerat projekt, så därför har jag inget schema. Koden är snabbt (och slarvigt

) ihopknappad i MikroBasic.
Postat: 17 december 2006, 12:38:09
av tgr
Det här är ju precis vad jag behöver.
manicken: orkar du skicka det du har till mig med? erik [at] aronsson.nu
tack.
Postat: 17 december 2006, 15:59:43
av baron3d
Publicera den, så att alla kan se den.
Det finns många intresserade.
Postat: 17 december 2006, 16:17:27
av abble
manicken har nog gått under jorden.

Postat: 8 januari 2007, 12:20:49
av HUGGBÄVERN
Här har du beskrivning av en som provat. Jag har dessutom åtagit mig att leda ett gruppköp - suck!
http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55229
Postat: 9 april 2007, 22:04:32
av manicken
jag har inte gått under jorden, min inloggning har inte fungerat, annars brukar jag besöka forumet ganska ofta för att kolla nya inlägg
men i alla fall jag bifogar en zip fil med all kod + en bild på min prototyp
http://medlem.spray.se/tde04014/files/p ... player.zip
materialet jag använt är också här (OBS! 4.74MB)
http://medlem.spray.se/tde04014/files/p ... terial.zip
EDIT: ska informera att min kod inte fungerar direkt, på grund av att jag skulle redigera om all kod till mer "objektorienterad" stil, därför kan man inte kompilera den, atapi_cdrom.c & atapi_cdrom.h innehåller alla funktioner som kommunicerar med cd-spelaren, cdrom.c är huvudprogrammet och resten är nästan bara till den grafiska LCD:n, dock inte den LCD som finns på bilden.

detta är den låda jag tänkt använda (en gammal kassett-spelare)
EDIT: ska informera att min kod inte fungerar direkt, på grund av att jag skulle redigera om all kod till mer "objektorienterad" stil, därför kan man inte kompilera den, atapi_cdrom.c & atapi_cdrom.h innehåller alla funktioner som kommunicerar med cd-spelaren, cdrom.c är huvudprogrammet och resten är nästan bara till den grafiska LCD:n, dock inte den LCD som finns på bilden.
Edit. fixat så att bilderna och länkarna fungerar
Postat: 9 april 2007, 23:26:02
av JimmyAndersson
Kul chassi-val.

Tycker det ser ut som ett skal för en Panasonic eller Akai?
Kan du berätta lite mer om projektet. Vad som var svårast, hur du gjorde, osv. Gör gärna en projekt-tråd om du vill.
