Sida 1 av 1
K8055 & Linux
Postat: 13 november 2006, 13:49:34
av mickej
Hej,
Är det någon som gjort några C++ program till en K8055 ?
http://www.velleman.be/ot/en/product/view/?id=351346
Jag funderar på att läsa av temperaturer via ett NTC-motstånd,
men skulle vilja se lite source code exemple på ett sånt program
innan jag sätter igång med mitt projekt..
.M
Postat: 13 november 2006, 14:22:33
av maxxflow
STFG
(Tips: första träffen

)
edit: En länk till samma sida finns även längst ner på velleman's sida som du själv länkade till. Hur läser du egentligen?

Postat: 13 november 2006, 14:26:12
av Millox
Det är tom lättare än så. Den är länkad från sidan som mickej postade...
Postat: 13 november 2006, 14:29:23
av mickej
jaja, och ni tror inte att jag har kollat på alla dom där sidorna,
det jag frågade efter om det var någon som hade gjort ett eget program.
.M
Postat: 13 november 2006, 14:58:39
av vfr
Nej. Det var faktiskt inte det du frågade efter. Kanske var det så du menade men det var inte så du skrev. "Någon" behöver ju inte nödvändigtvis betyda här på forumet.
Vad var det för fel på det exemplet då?
Postat: 13 november 2006, 19:21:25
av mickej
Det är inget fel på det exemplet, men om jag formulerar om mig lite...
Är det någon som har gjort något experiment med k8055 och som skulle vilja dela med sig av sin erfarenhet ???
Och nu menar jag inte dom experiment som följer med k8055...
.M
Postat: 13 november 2006, 19:51:50
av Fagge
Vi fortsätter i idébanken efter jakt på kod eller alternativa lösningar

Postat: 16 november 2006, 15:44:17
av jon_i_luttra
Hej
Jag har lekt lite med k8055 i linux (fedora 3), jag skrev mitt program i c och tror att jag utgick från exemplen som finns länkade till på velleman.
Har för mig att jag var tvungen att trolla endel med libusb innan jag fick kortet att fungera men sedan var det inga problem att läsa/skriva till portarna.
Kan dela med mig av koden om det är intressant men den är ju skriven i c som sagt...
Postat: 16 november 2006, 16:05:54
av mickej
Det skulle vara intressant att se c koden som du har gjort.
Jag använder Fedora Core 6 i VMware.
.M
Postat: 26 november 2006, 18:09:57
av jon_i_luttra
Hej
Har nu forskat lite djupare i vad jag utgick ifrån när jag skrev mina program och det var inte inte länken från velleman utan en annan fransk site nämligen :
http://soft.pmad.net/k8055/
där finns ett c program som är ganska lätt att modifiera för egna behov eller skriva skript som använder. Jag använde funktionerna
int read_input ( struct usb_dev_handle *xsv_handle, unsigned char *a1, unsigned char *a2, unsigned char *d, unsigned short *c1, unsigned short *c2 )
och
int write_output ( struct usb_dev_handle *xsv_handle, unsigned char a1, unsigned char a2, unsigned char d )
för att läsa/skriva till kortet där a1-a2 är de analoga in/utgångar och d är de digitala, (digitala in/utgångar ses som ett binärt tal som redovisas i d i decimal form) c1-c2 är räknarna.
Tror att det är lättare för dig att utgå från det exemplet än min kod som var tänkt att styra en enklare telefonväxel där koden blev lite väl lång och buggig.
Har du fått kortet att funka i VMware?
Postat: 4 december 2006, 12:00:23
av mickej
Ja, kortet fungerar bra i VMware...
Jag ska ta en titt på den där siten.
Postat: 4 december 2006, 16:10:41
av Luff
Har lekt med det kortet under linux jag med. Försökte först med filerna från den där franska sidan, men fick aldrig till det. Sen hittade jag den här sidan:
http://cjsoftuk.dyndns.org/modx/index.php?id=19
Det är bara en fil du behöver inkludera i ditt program, k8055lib.h. Sen kan du anropa de olika funktionerna som står på hemsida. Följer även med ett exempelprogram. Det enda du behöver ha gjort innan är att ha installerat libusb.