Sida 1 av 1
Sprayfärg
Postat: 26 oktober 2006, 23:31:20
av Volny
Jag sprayade nyligen min mobiltelefon. Köpte chromfärg på biltema för ca 50kr som blev sjukt snyggt. Dock så löste biltemas klarlack upp färgen och det blev mer grått än kråm.. tog också en väldans tid innan detta torkade.
Kanske blir bättre om jag låter det torka någon dag innan jag sprayar med lack? utan lack så håller den inte alls...
Jag använde deras hobbysprayfärg.
Tänkte också spraya cykeln... några tips på vbad för sprayfärg som håller bra och är billig? biltemas bil-spray?
Postat: 27 oktober 2006, 00:43:53
av Pjoms
Billig färg och bra färg brukar tyvärr sällan vara synonymer.
Jag har inga positiva erfarenheter av Biltemas sprayfärg, eller deras kemikalier i allmänhet. Se'n har dom annat som är helt Ok men det är annan femma.
Ska du måla så att det blir bra, köp riktig färg hos färghandlaren, och grunda gärna först.
Hmm... Känns som denna tråd gör sig bättre i Övrigt/Övrigt.
Postat: 27 oktober 2006, 01:58:36
av JimmyAndersson
Jag har målat både ett datorchassi och en cykel med Mekonomen's sprayfärg för bilar. Är man bara noga med förarbetet och sprayar många lager så håller det.
Gjorde däremot en klantig miss när jag sprayade datorchassit. Detta var ca 10 år sedan. Jag var på balkongen (inglasad, men med alla fönster öppna. Dörren in till lägenheten var däremot stängd.) Hade tejpat upp tidningar på balkong-väggarna och resultatet blev väldigt bra. Hade mask på mig för att inte andas in färgångorna. Efteråt gick jag in och satte mig i soffan.
Efter ett tag kände jag mig yr så jag la mig och vilade på soffan. Vaknade efter någon timma och skulle gå ut i köket. Hela golvet såg ut att luta typ 50º !

Dörröppningen ut mot hallen är till vänster om Tv'n, men när jag gick så hamnade jag till höger om Tv'n. Det tog några minuter innan jag lyckades gå ut i hallen... Usch. Troligen hade ångorna från färgen tagit sig in i ventilationen mellan balkongen och vardagsrummet. Tänkte inte alls på det. Så, det gäller att se upp. Man blir verkligen jättekonstig av ångorna!

Postat: 27 oktober 2006, 08:31:23
av danei
Biltemas hobbyfärg kan jag avråda att använda iafa. Bilfärgen har jag inte testat. Kul att höra att cromfärgen funkar iafa.
Postat: 27 oktober 2006, 09:21:46
av maxxflow
Jag har testat Biltemas "Silverkrom"-färg, fungerade verkligen inte bra för mig. Det var omöjligt att få det att se ut som krom, blev bara matt och gråaktigt, ungefär samma färg som biltemas zinkspray...
Dessutom är det aluminiumpulver i färgen för att fixa "krom"-effekten, så den oxiderar så fort man petar på den...
Postat: 27 oktober 2006, 09:25:01
av danei
Är det lika illa om man klarlackar?
Postat: 27 oktober 2006, 11:26:31
av Volny
Hände samma sak för mig med biltemas chromspray. Men jag fick en del som blev snygg, så jag antar att man måste låta den ligga och torka läänge innan man lackar den. Och inte vidröra den =)
Postat: 27 oktober 2006, 18:57:40
av Spazze
Hammarlack på sprayburk sitter riktigt bra med minimalt förarbete (enbart testat på metall iofs). Men det är kanske inte alltid den sortens yta man vill ha på fina saker
