Sida 1 av 1

Modda stöveltork?

Postat: 3 augusti 2006, 22:43:52
av hellla
Jag har en stöveltork av märket Primera. En sak jag tycker är lite störande är att timern enbart går att ställa på max 1 timme.

Min fråga är om det går att modda timern så att den iaf går i 2 timmar, eller ev. om det går att meka dit en brytare som kopplar bort timern tillfälligt? Vid närmare eftertanke är det alt. nr.2 som är av störst intresse.

Skulle vara bra om ni kan hjälpa mig lösa detta stora bekymmer. :roll: :D

Bild

Postat: 3 augusti 2006, 22:52:49
av grym
bara till att öppna och kolla, troligen kan du bara sätta dit en enpolig strömbrytare tvärs över timern, möjligtvis en tvåpolig

Postat: 3 augusti 2006, 22:52:50
av ow
Om du modar så att den går 2h istället för 1 tyckar jag att du ska övervaka den ordentligt de första gångerna den körs.

Du/vi vet inte om den är byggd för att klara 2 timmars kontinuerlig drift.

Bara en liten säkerhetsgrej, jag vill inte att nån ska brinna inne. :?

Postat: 3 augusti 2006, 22:57:03
av sodjan
Eller helt enkelt vrida på timern två gånger !?

Postat: 3 augusti 2006, 22:59:34
av hellla
grym skrev:bara till att öppna och kolla, troligen kan du bara sätta dit en enpolig strömbrytare tvärs över timern, möjligtvis en tvåpolig
Nu har jag ingen jättebra koll på sånt här men jag ska titta efter lite iaf.
ow skrev:Om du modar så att den går 2h istället för 1 tyckar jag att du ska övervaka den ordentligt de första gångerna den körs.

Du/vi vet inte om den är byggd för att klara 2 timmars kontinuerlig drift.

Bara en liten säkerhetsgrej, jag vill inte att nån ska brinna inne. :?
Jag tänkte på det också men som det är nu så springer jag och skruvar på en till timme så fort den stannar. Har kört 3 timmar i sträck på det sättet så det borde vara lugnt.

Postat: 3 augusti 2006, 23:04:04
av grym
öppna , ta en bild,posta bilden så får vi se hur det ser ut

Postat: 3 augusti 2006, 23:37:16
av ow
Limma fast timerratten och sätt en egen timer i vägguttaget :)

Postat: 11 augusti 2006, 21:06:52
av danei
Den lär vara uppe i max temp långt innan en timme. Så det gör ingen skillnad.