Sida 1 av 1
Schematic och PCB cad i linux?
Postat: 27 juni 2006, 09:47:43
av ElectroPek
Jag ska byta ut windows till linux. Är det någon som vet om det finns Schematic och PCB cad till linux hälst med simuleringsmöjligheter?
Postat: 27 juni 2006, 10:13:33
av $tiff
Eagle funkar ju minst lika bra till Linux som till Win...
Simuleringsmöjligheter, pass på den frågan tills vidare

Postat: 27 juni 2006, 18:28:55
av cykze
Jag brukar använda GUI:t oregano tillsammans med simuleringsprogrammen gnucap eller ngspice. Det fungerar rätt bra. Fast jag måste erkänna att jag inte har använt det speciellt mycket.
Postat: 27 juni 2006, 19:30:51
av JimmyAndersson
GUI't till DSL
(Damn Small Linux) är annars väldigt trevligt. Snyggt och ändå "rent".
Screenshot 1
Screenshot 2
Längst till höger i Screenshot 1 finns en ruta med floppydrive, CPU-belastning mm som jag gillade mycket.
Postat: 27 juni 2006, 19:43:26
av Zyxel615
Jimmy: Nu har du missat vad frågan handlade om låter det som

Postat: 27 juni 2006, 19:55:14
av JimmyAndersson
Aha, så det var *programmets* GUI det handlade om. Ja, från början handlade det förstås om "elektronikprogram" till Linux, så långt hängde jag med.

Postat: 27 juni 2006, 22:10:29
av psynoise
Har själv använt oregano för många år sedan, tyvärr las väl projektet ner. Ladda ner geda:
http://ftp.sunet.se/geda/ . Där ingår allt. Själv använder jag xcircuit för schema och pcb för kretkortlayout. Sen finns det schemaprogram implederat i både kde och gnome. Hitta linux program gör man lättast via
http://freshmeat.net/