Sida 1 av 1

Tantaler från 1978

Postat: 23 februari 2026, 22:09:06
av Mungärderud
Hejsan!
Har en rullbandspelare tillverkad 1978 som aldrig har tagits i bruk. Det är gott om tantal kondensatorer och de som jag har lött loss visar mycket bra värden för kapacitans och esr. Jag har Nichicon Gold elektrolyter som jag kan byta med men latmasken har krupit fram
och frågan är om tantalerna som aldrig har varit spänningssatta behöver bytas? De visar ju perfekta värden men det går kanske inte att lita på dom på grund av åldern? Finns här någon på forumet som kan ge goda råd?

Re: Tantaler från 1978

Postat: 23 februari 2026, 23:25:42
av breflabb
Det är sällan det är fel på tantaler. så det är nog inget fel på dina heller

Re: Tantaler från 1978

Postat: 24 februari 2026, 10:53:29
av Mungärderud
Hej och tack för din kommentar!
Jag tror att du har rätt, det kommer säkert att fungera trots åldern på tantalerna.
Jag har inte hittat någon info om livslängden på den kondensatortypen, däremot finns en del att läsa om risken för kortslutning vid strömspikar och brand.
Jag byter endast ut elektrolyterna så blir det säkert bra!

Re: Tantaler från 1978

Postat: 25 februari 2026, 23:54:52
av breflabb
Jag har några tantaler i bra att ha låda som är från slutet av 80 talet som
fortvarande är OK
Även elektrolyter från samma period finns där som är OK
Men dom kan var lite lyriga, så det är bäst att testa dom eller byta
Det är ganska vanligt att tätningen runt benen har små sprickor

Re: Tantaler från 1978

Postat: 26 februari 2026, 00:02:03
av ASEA
Datorer med tantaler från början av 80-talet har en hög felfrekvens i mina ögon.
De kortsluter och brinner friskt, tycker det är värre än vanliga elektrolyter som i värsta fall smäller.
Luktar pyton!

Edit; mer vårdat språk

Re: Tantaler från 1978

Postat: 26 februari 2026, 11:52:31
av Mizzarrogh
Ja, det verkar vara väldigt olika, en del håller för evigt andra verkar bli dåliga med tiden, jag vet inte om de tar upp fukt ur luften eller något?

Re: Tantaler från 1978

Postat: 27 februari 2026, 03:33:57
av MiaM
Värt att tänka på är att datorer har ofta rejäl ork i nätdelen. Typ det är väl inte otänkbart att nätagget kan ge 20A på 5V.

Gissar att i en rullbandspelare så är det nog stor chans att en kortsluten tantal över matningsspänning bara gör att en säkring går eller att någon regulator strömbegränsar med så låg effekt i tantalen att den inte exploderar och sprutar metallskräp överallt, såsom de lär göra i en del datorer.

Det kan kanske vara värt att byta de tantaler som sitter direkt över matning eller där ev kortis kan skada annat, men behålla det som sitter i signalvägar eftersom det "bara" ger ruttet ljud eller i värsta fall kanske skadar nån småsignaltransistor.

P.S. vad är det för rullis?