Sida 1 av 1

Tvättmaskin läcker vatten. Electrolux EWF8000W2

Postat: 25 januari 2026, 20:52:09
av robertr81
Började plötsligt läcka vatten. Vattnet såg klart ut. Var fuktigt under maskinen på baksidan och hade runnit fram och ner på golvet (står på en ställning). Slanganslutningar utvändigt är torra. Någon som vet vanliga fel relaterat till min beskrivning?

Inköpt 2021-04-28. Har registrerat den men hittar inte kvittot.
10års garanti på motor och tror jag har 5år på maskinen så lite tråkigt att jag inte hittar kvittot.

Re: Tvättmaskin läcker vatten. Electrolux EWF8000W2

Postat: 25 januari 2026, 22:35:56
av Prins Valiant
Om jag ser till min maskin, som ej är en Elektrolux (LG), så lättade jag på locket. Där var det en grov slang från påfyllningsfacken som hade släppt i sin anslutning till själva trumman kärl. Kan tänka mig att det är vanligt med tanke på vibrationer mellan de fasta påfyllningsfacken och den under centrifugering vibrerande trummans kärl.

Re: Tvättmaskin läcker vatten. Electrolux EWF8000W2

Postat: 25 januari 2026, 22:38:47
av robertr81
Tack! Hittade kvittot och bokat service. Det borde väl gå på garantin. Maskinen är installerad av en rörläggare och har kvitto på det jobbet med.