Sida 1 av 1

Styra en elvinsch med Shelly, hur?

Postat: 25 juni 2025, 23:44:20
av TJosefsson
Jag har en elektrisk 230v vinsch från Jula, som jag hade velat kunna styra med en Shelly 2PM.

Trodde i min enfald att det skulle vara så enkelt att bara kunna koppla upp eller nerknappen till shellyns två olika ingångar men så enkelt var det inte! :)
Upp/ner knappen på vinschen är 6pol, dessutom sitter det en stor kondensator (tror jag) på 400v som jag gissar skapar en fasförskjutning på sinuskurvan, som används för att kunna få motorn att gå åt olika håll.

Är det någon här som besitter betydande kunskaper i el/elektronik som kan vara behjälplig att hjälpa mig med detta? :)

Jag gissar att jag måste blanda in kontaktorer för att klara av spänningen? Men förstår ändå inte hur jag ska lös det med den 6-pol brytaren!

Någon som kan hjälpa mig?
IMG_9770.jpeg
IMG_9771.webp

Re: Styra en elvinsch med Shelly, hur?

Postat: 25 juni 2025, 23:56:21
av Glenn
Ersätt brytaren rakt av med ett dubbelpoligt växlande relä, och styr detta ?

Re: Styra en elvinsch med Shelly, hur?

Postat: 26 juni 2025, 06:25:38
av grym
motorn är med två lindningar och en kondensator

i ena änden, nollan är lindingarna ihopkopplade

i andra så sitter kondensatorn mellan lindningarna

sätter du 230v på en sidan kondensatorn går den åt ena hållet
och sätter du 230v på andra sidan kondensator går den åt andra hållet

två relän, en för upp och en för ner löser det

oftast gör man det så att man hårdvarumässigt blockerar att man kan få spänning på båda samtidigt
ex genom att ha ett växlande relä som väljer upp eller ner och ett för av på

Re: Styra en elvinsch med Shelly, hur?

Postat: 26 juni 2025, 07:28:37
av AndLi
Åh jag byggde precis om hornbach variant av den vinschen för styrning via en plejd brytare. Jag behövde tre poler per relä för att säkra upp att man inte programmera plejden att köra ut och in samtidigt.

Jag har ett elschema, det kommer senare!

Re: Styra en elvinsch med Shelly, hur?

Postat: 26 juni 2025, 07:31:44
av AndLi
Glenn skrev: 25 juni 2025, 23:56:21 Ersätt brytaren rakt av med ett dubbelpoligt växlande relä, och styr detta ?
Brytare är treläges, så det behövs ett andra relä för start stopp då. Och då tyckte jag att det blev ett enklare interface om man hade ett relä för fram och ett för back.
( och jag kan köra den via originalkontrollen med)

Re: Styra en elvinsch med Shelly, hur?

Postat: 26 juni 2025, 07:37:14
av AndLi
Här är i alla fall schemat på hur min var kopplad original

Re: Styra en elvinsch med Shelly, hur?

Postat: 26 juni 2025, 10:38:06
av Prins Valiant
Här kommer byråkraten! Hoppas att du endast själv ska använda telfern, och ej i någon industriell verksamhet.

Det finns ganska mycket säkerhetsregler kring radiostyrning av lyftinrättningar. SS-EN 13557, dessa normer gäller för radiostyrda kranar och andra lyftinrättningar.
Sedan vad du gör i ditt garage, bekymrar mig ej. Så detta är mer ett inlägg för din kännedom.