Sida 1 av 1

EMC raspberry pi + raspberry pi skärm

Postat: 4 november 2023, 19:45:25
av davrex
Hej, var och körde lite pre-compliance förra veckan på en produkt med mycket från rpf en Rpi4B , Rpi 7" skräm och deras kamera. Och dessa verkade stråla oroväckande mycket.
Det jag fick spikar som gick över gränsen var vid 156,25Mhz,456Mhz, 593.75Mhz samt 798Mhz. Inget jag har jobbat över 650Khz så var lite fundersam var detta kom ifrån så vi slängde på ferriter lite var stans där det tillslut hjälpte var att köra 2 ferriter på flatkabeln mellan skärm och rpi4 samt 2st på kabeln till kameran. Kabeln till kameran har jag längre än default ca dubbla längden så den kan jag väl köpa lite att den kanske är svårare än den som följer med men till skärmen är de kablarna som följer med produkten och installerat enligt deras instruktioner.

Kan mina delar ha påverkat dessa eller är är dessa så dålig kompabilitet mellan sig från start? Söker man verkar det vara flera som haft problem med deras skärm och dator tillsammans men alla diskussioner verkar hamnar i att folk tycker olika ang om de ska ha testat de tillsamman eller ej från raspberry pis sida och inte hur man löser problemet. Är det en rimlig lösningen med slänga på ferriter eller kan jag påverka detta på "snyggare" sätt?

Eller någon som har erfarenheter av raspberry pis skärm och EMC testningen?

Re: EMC raspberry pi + raspberry pi skärm

Postat: 5 november 2023, 07:33:48
av XorXaX
Här finns dokumentation kring EMC för kamera. Finns liknande för andra delar. Du kan behöva skaoa konto och skicka in NDA.

https://pip.raspberrypi.com/categories/787-compliance


Re: EMC raspberry pi + raspberry pi skärm

Postat: 5 november 2023, 07:38:39
av davrex
Jag har ansökt men inte fått igenom det än. Men även om jag läser rapporten så kommer de ju gå igenom varför sig. De är ju inte testade tillsammans som jag förstått.

Re: EMC raspberry pi + raspberry pi skärm

Postat: 5 november 2023, 09:15:26
av hcb
Inte för att det hjälper tyvärr, men vad jag förstått från ett radioforum så är RbPi minst sagt på marginalen vad gäller utstrålning och grundlig skärpning och avstörning är nödvändig om den skall användas i närheten av radiomottagare.

Re: EMC raspberry pi + raspberry pi skärm

Postat: 5 november 2023, 09:46:51
av Klas-Kenny
davrex skrev: 4 november 2023, 19:45:25 Det jag fick spikar som gick över gränsen var vid 156,25Mhz,456Mhz, 593.75Mhz samt 798Mhz. Inget jag har jobbat över 650Khz så var lite fundersam var detta kom ifrån
Värt att tänka på här är att även om du inte har några signaler snabbare än 650 kHz så innebär det inte nödvändigtvis att du inte genererar EMI högre än så.
Har du en fyrkantsvåg på 650 kHz så kommer du även att få övertoner på 1300, 1950, 2600, 3250 osv. kHz.

Sen ska man också tänka på att bara för att en störning hittar ut via en viss kabel, så behöver inte det nödvändigtvis innebära att källan till störningen har med kabeln i fråga att göra. Kabeln agerar bara antenn, men källan kan vara något annat.
davrex skrev: 4 november 2023, 19:45:25 Är det en rimlig lösningen med slänga på ferriter eller kan jag påverka detta på "snyggare" sätt?
Ferriter är väl ingen "dålig" lösning för den delen. Förutom att den kan vara lite dyr och opraktisk ibland.
Om kabellängden tillåter kanske du kan slippa dubbla ferriter genom att dra kabeln två (eller fler) gånger genom samma ferrit. Effekten från ferriten ökar med antalet varv i kvadrat, så det är i allmänhet mycket effektivare än att stoppa dit flera ferriter.

Re: EMC raspberry pi + raspberry pi skärm

Postat: 5 november 2023, 11:16:42
av davrex
Absolut skulle det kunna vara övertoner men hade dock trott/tänkt jag även skulle se några alla övertoner mer eller mindre inte dyka upp på par hundra MHz eller hur funkar det? Fick dock ner kamera testerna de gjort och där har de även par spikar på några frequenter jag känner igen men inte alla. Har dock inte fått pappret för pi och skärmen.

Känns som ferriter är som plåster på såret. Tyvärr är det en flatkabel båda så svårt att vira runt i detta fallet.

Re: EMC raspberry pi + raspberry pi skärm

Postat: 5 november 2023, 12:52:23
av Mindmapper
Förutom övertoner kan oönskade signaler bildas genom intermodulation. Det innebär enkelt beskrivet att signaler blandas med varandra och bildar nya produkter.
Enkelt så kan vi ha en störning på 50Mhz denna blandas med en annan störning på 650 kHz. Du får då nya störningar på 50 - 0,65 = 49,35 MHz samt 50 + 0,65 = 50.65 MHz.
Har du flera kraftiga övertoner får du lägga dit dessa också.

Re: EMC raspberry pi + raspberry pi skärm

Postat: 15 november 2023, 20:08:57
av davrex
Hej, gjorde lite mätning nu hem på mitt kort och funderar om jag kan dra några slutsatser av detta.

Det jag gjorde var koppla på oscilloskopet på min 5V efter min stepdown satt proben i AC för att mäta rippel som var min tanke från början men när jag slog på FFT så kände jag igen 2 frekvenser nämligen 156.25Mhz samt 500Mhz som jag även fick utslag på under min EMC test. Båda lyckades skärmas bort under testet så jag klara gränserna med ferriter flatkabeln till skärm och kamera som även nu sitter på.

Så nu till frågan finns det något jag kan göra åt detta på min spänningsmatnings sidan då jag inte kan in och ändra på rpi skärm eller dator. Men de dyker ju upp på min matning eller är det bara loppen på proben som lyckas fånga upp detta över luften?
SDS2504X Plus_PNG_1.png

Re: EMC raspberry pi + raspberry pi skärm

Postat: 15 november 2023, 21:55:37
av Klas-Kenny
Om du vill ha konkreta förbättringsförslag är det nog bäst att du visar lite detaljer kring konstruktionen av den där step-downen och hur den sitter monterad.

Re: EMC raspberry pi + raspberry pi skärm

Postat: 15 november 2023, 22:14:00
av davrex
500Mhz kommer från Rpi kameran troligen då de har en spik i deras Radiated Emissions protokoll med och 156.25Mhz verkar komma från Skärmen som är med i deras protokoll där.
Kan jag på något sätt på min sida gör att dessa minskar?

Sedan har jag en vid 593.75Mhz som jag inte riktigt klara av att fatta var den kommer i från än.

Detta är annars min stepdown, 4 lagers kort komponenter ligger på lager 4 och lager 3 GND, lager 2 VCC. Ve inte hur man enklaste delar detta utan dela hela projektet men detta är ett skärmklipp i alla fall.
Skärmbild 2023-11-15 220629.png
Skärmbild 2023-11-15 221027.png