Sida 1 av 1

Commodore 64 PSU bygge

Postat: 1 maj 2022, 19:13:27
av Aufgedyng
Tjena,

Tänkte försöka få liv i en gammal C64 som tyvärr hade en power som börjar bli lite farlig så jag tänkte bygga en av lite skrot. Den är ju lite special då den kör AC och DC.

Hade en oanvänd Meanwell LRS-50-5 som jag tänkt för 5V, lite väl kraftfull kanske. Då den tar ganska mycket plats blir
det ganska trångt med 9V AC trafon i samma låda. Finns det något risk med störningar eller andra komplikationer om AC trafon ligger mot metallchassit
på Meanwell eller väldigt nära?

--Mats

Re: Commodore 64 PSU bygge

Postat: 2 maj 2022, 09:17:54
av anders_bzn
Jag byggde detta för några år sedan: viewtopic.php?f=3&t=79199

Jag tror inte du behöver bekymmra dig för störningar, men var noga med isolationsavstånd på 230V sidan, speciellt om du ska ha en metalllåda.

Re: Commodore 64 PSU bygge

Postat: 2 maj 2022, 09:35:16
av Mizzarrogh
På originalet satt det en tunn plastvägg, men jag tror denna mer hade till funktion att isolera baksidan av voltregulatorn.

Re: Commodore 64 PSU bygge

Postat: 7 juli 2022, 19:42:18
av Aufgedyng
Tack för tipen!

Då gör jag ett lite försök helt enkelt :)

-Mats