Jag har en fråga angående färgen från LED dioder.
Jag har en bil med grön instrument belysning (för trycknappar och vred) vilken jag försöker ersätta med gröna LED’s men konstigt nog verkar ljuset vitare från de gröna lysdioderna än från de ursprungliga vita original lamporna

I original så är belysningen ordnad med vita små lampor vilka har en grön genomskinlig gummihuva över sig, några cm därifrån (ca:2-3 cm) sitter en vit mattskiva vilken sprider ljuset innan det når kupén.
Jag har nu försökt ersätta den vita lampan och dess gummihuva med gröna lysdioder, mattskivan sitter dock kvar då den är en del av frontpanelen till knapparna.
Men det konstiga är dock att detta ljus upplevs som vitare än original lamporna.
Enligt mitt tycke borde dock i originalet det ursprungliga vita ljuset från lampan filtreras genom den gröna gummihuvan vilket skulle innebära att bara det gröna ljuset skulle komma vidare vartefter den vita mattskivan enbart suddar ut kanterna på lampa och glödtrådar och inte förändra ljusets färg.
När lampan är ersatt med en grön LED borde det bara finnas grönt ljus varför mattskivan inte heller den här gången borde förändra färgen från grönt, utan snarast framstå än grönare än med original lampan, så är dock inte fallet.
Vet inte om detta är rätt forum men är tacksam för alla förslag på orsak, lösning eller förslag på alternativt forum för detta, pls help!