Fråga från en elektronikintresserad moppedist

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
nibbo
Inlägg: 9
Blev medlem: 10 januari 2004, 11:50:53

Fråga från en elektronikintresserad moppedist

Inlägg av nibbo »

Jag har som ett projekt monterat en bilstereo i min Gilera Runner och skall nu montera ccfl-lysrör på den.

Nu till problemet. Lysrören jag skall använda är anpassade för 12-voltssystem i datorer. Min moped drivs även den av 12 volt. Men saken är den att när man kör mopeden (och batteriet laddas) kan utspänningen stiga upp mot 15v, något som inte händer i en dator.

Så min fråga är: vilket är det smidigaste sättet att reglera spänningen i elsystemet på min moped för att möjliggöra inkoppling av lysrören, utan att vara rädd för att bränna dem?
Användarvisningsbild
MNorrgren
Inlägg: 5853
Blev medlem: 27 maj 2005, 16:09:10
Ort: Sjöbo, Skåne

Inlägg av MNorrgren »

Jag skulle rekomendera en 12 volt spänningsregulator.
Denna t.ex. http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?l ... _73_095_78

Eller denna, som har något lägre spänningsfall

http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?l ... _73_090_16

Ytterst få extra komponenter.

Det är det smidigaste sättet.
Användarvisningsbild
Cenorpa
Inlägg: 737
Blev medlem: 11 juli 2005, 20:58:03
Ort: Stockholm | Borlänge
Kontakt:

Inlägg av Cenorpa »

Finns det inte risk att lysrören skakar sönder?
Användarvisningsbild
oJsan
EF Sponsor
Inlägg: 1541
Blev medlem: 11 november 2005, 21:36:51
Ort: Umeå
Kontakt:

Inlägg av oJsan »

Funkar det verkligen med en 7812 citizendildo? Vad ger den ut för spänning om inspänningen sjunker under 14V?
limpan4all
Inlägg: 8445
Blev medlem: 15 april 2006, 18:57:29
Ort: Typ Nyköping

Inlägg av limpan4all »

Alla 78XX regulatorerna har ett spänningsfall på minst 2V så dom bara droppar spänningen ca 2V om dom ligger under sitt reglerande område dvs 10V i på en 7812 ger ca 8V ut, 14V in ger ca 12V ut.

Efter att ha tittat lite på ccfl-lysrörsdrivningar så tvivlar jag på att dom har något problem med 14,4V (möjligen ända upp till 14,6V men inte till 15V, får du 15V så är det nog dags för batteribyte) som är maximalt vad du får om det ligger ett blybatteri som laddas (all ytterligare ström blir värme och spjälkning av vattnet).
PatrikB
Inlägg: 185
Blev medlem: 24 maj 2004, 11:19:32
Ort: Borås

Inlägg av PatrikB »

Finns annars färdiga lysrör som används inom bilstyling. Så slipper du problemet helt..

T.ex dessa från MDS
http://www.mds.se/categories/ProductLis ... ionId=5411
Skriv svar