Ljudfördröjningskrets.

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
ristomemo
Inlägg: 1028
Blev medlem: 29 mars 2004, 14:12:18

Ljudfördröjningskrets.

Inlägg av ristomemo »

Är det någon som har nått tips på en enkel ljudfördröjningskrets? Jag är alltså inte ute efter någon ekoeffekt, utan det ljud som skickas in ska komma ut exakt lika, men fördröjt med 0-5sec (ställbart). Kvalitetsmässigt snäppet över telefonkvalite. Helst en IC med så få externa komponenter som möjligt.

Har googlat en del på audio delay m.m. Men provar nu med den mänskliga sökmotorn i klusterform som brukar ge de bästa svaren.
Användarvisningsbild
psynoise
EF Sponsor
Inlägg: 7230
Blev medlem: 26 juni 2003, 19:23:36
Ort: Landvetter

Inlägg av psynoise »

Du får väl konstruera något eget. En ide är ju att ha något fifo minne som är lika stort som antal samplingar som behövs för den tiden.

Ska det vara ställbart blir säkert avancerad dsp. Vet ej vad analogsidan kan ge. Har du kollat upp analogaskiftregister.
Användarvisningsbild
Marta
EF Sponsor
Inlägg: 7486
Blev medlem: 30 mars 2005, 01:19:59
Ort: Landskrona
Kontakt:

Inlägg av Marta »

Det blir en stökig sak om Du inte kan hitta en special-IC för just denna typ av applikation. Du behöver A/D + D/A och sedan kringelektronik för att ordna fördröjningen. En snabb PIC med ett externt minne kanske skulle klara det om det räcker med telefonkvalitet
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26656
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Få se nu: Snäppet över telekvalitet (som är 64Kbit/sek). Då pratar vi 10 bit AD och för snabbhetens skull låter vi det vara word (16 bit). Om vi utgår ifrån 12Ksamples/sek och 5 sek behövs alltså ett minne om 60Kword = 120Kbyte, vi avrundar till 128Kbyte SRAM för enkelthetens skull.

Nu ska du alltså sampla minst 10 bit men 12Ksamples/sek, kasta in resultatet i minnet och strax efter läsa ut ett gammalt värde till den (minst) 10 bit DA som sitter på utgången. Exakt vilken förskjutning som behövs beror på delayen.

Fullt möjligt men i 1 lilla krets? njaaa..... tror inte det faktisk.

Jag såg förvisso för många år sedan att det fanns analoga "shiftregistre" men dom har inte jag sett på de senaste 15 år.... jag har förvisso inte letat heller men vad jag minns kunne de ge en lite fördröjning var och för 5 sek fick du koppla ett antal efter varandra.
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17615
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

dom analoga skiftregistren som var vanliga gav ca 20 mS fördröjning per krets om man skulle klara 20 Khz, om jag inte mins helt fel, hittade mina två kort med varsin sådan på för några veckor sedan
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17615
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

glömde, snabb fundering, dom närmsta kretsaren är väl dom där ljudlagringskretsarna, dom har ju inbyggt ad da och minne, och kostar inte mycket, kan dom ha en sådan funktion?
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26656
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Datablad min vän, datablad. Det är där sånt står.
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17615
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

japp, men sitter man med modem så tankar man inte hem datablad bara för att kolla , men någonstans i bakhuvudet ligger något och skramlar när jag hör ljudfördröjning, letade efter sådant för längesedan
Användarvisningsbild
JimmyAndersson
Inlägg: 26586
Blev medlem: 6 augusti 2005, 21:23:33
Ort: Oskarshamn (En bit utanför)
Kontakt:

Inlägg av JimmyAndersson »

Vet inte hur det är med själva kretsarna, men oftast så brukar de färdiga apparaterna först sampla, sedan spela upp. Hittade några på Elfa, bland annat dessa:

----
73-193-79
En komplett, färdigmonterad modul för in- och avspelning av ljud i upp till 4 minuter. Modulen är baserad på kretsen ISD 4003-04MP som kontrolleras av en mikrokontroller, PIC 16C505. Den kan hantera upp till 240 olika ljudsegment och styrs via ett RS-232-gränssnitt.

Tyvärr finns inget datablad, men när jag kikade på datablade för ISD 4003-04MP så verkade det som den inte klarade samtidig avspelning/inspelning.
----

----
73-107-09
En krets som analogt lagrar signaler i ett internt ickeflyktigt minne, dvs kretsen behåller informationen även utan matningsspänning. Flera kretsar kan kaskadkopplas för att nå längre inspelningstid och lagringstiden är minst 10 år.

Den här hade datablad. Tyvärr så klarar den inte samtidig avspelning/inspelning.
----

Jag har en idé: Om man använder 2st såna kretsar så kanske det går. Ungefär såhär:
Krets A spelar in. Efter t.ex 5sek så börjar Krets B att spela in och Krets A spelar upp. osv. Det borde väl fungera?
Användarvisningsbild
Marta
EF Sponsor
Inlägg: 7486
Blev medlem: 30 mars 2005, 01:19:59
Ort: Landskrona
Kontakt:

Inlägg av Marta »

Hur skulle det fungera om det är internt minne?

Även om det är två kretsar med externt minne så är det inte bara till att koppla för att de skall kunna dela på samma. De måste synkroniseras så minnet kan delas och det hela måste kunna startas upp med rätt fördröjning.

Med 12kHz samplingfrekvens borde en PIC kunna sköta dataskyfflandet. Det blir 48 KB i sekunden som skall skyfflas och nog f*n skall en 40MHz PIC kunna stå pall för det.
Användarvisningsbild
JimmyAndersson
Inlägg: 26586
Blev medlem: 6 augusti 2005, 21:23:33
Ort: Oskarshamn (En bit utanför)
Kontakt:

Inlägg av JimmyAndersson »

De behöver inte dela på samma minne eftersom de gör varsin inspelning direkt efter varandra. Synkar man in/avspelningarna så hör man inga störningar eller avbrott. Har inte testat på såna här kretsar, men däremot på två datorer och synkningen behöver ju vara lika exakt oavsett vilka apparater man använder. Kan man t.ex starta två trummaskiner manuellt så de håller samma takt även efter några minuter så borde det var en lätt sak att styra in/avspelning med några portar på en PIC-krets.
evert2
Inlägg: 2182
Blev medlem: 18 april 2004, 22:47:56
Ort: Jönköping

Inlägg av evert2 »

Jag hittade en tråd som tar upp ämnet...

http://www.elektronikforumet.com/forum/ ... highlight=
Användarvisningsbild
Marta
EF Sponsor
Inlägg: 7486
Blev medlem: 30 mars 2005, 01:19:59
Ort: Landskrona
Kontakt:

Inlägg av Marta »

Jag tvivlar starkt på att man kan koppa om mellan inspelning och uppspelning på detsätt som krävs. Med tre moduler blir detväl litelättare, men ätt få perfekta övergångar utan massor av krångel tvivlar jag på. Blir det inte helt perfekt så kommer det att knäppa. Det är skillnad mellan att starta två bullerboxar samtidigt och att ta över en signal utan minsta diskontinuitet.
mikael__
Inlägg: 20
Blev medlem: 1 maj 2006, 23:23:32
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av mikael__ »

http://www.musikding.de/index.php?cPath=63_83


delay ic's ...kanske kan vara nått
Användarvisningsbild
Marta
EF Sponsor
Inlägg: 7486
Blev medlem: 30 mars 2005, 01:19:59
Ort: Landskrona
Kontakt:

Inlägg av Marta »

Skall man ha kvalieten 12ksamples under 5 sekunder så skulle det behövas en 60.000 steg och det blir 30 stycken 2k kretsar plus OP's för att lyfta signalen mellan dessa. Ljudkvaliteten skulle antagligen vara urusel med massor av brus. Det måste till en digital lösning, eller en riktigt gammal antaik med bandslinga...
Skriv svar